ساییدگی قرنیه چیست ؟

ساییدگی قرنیه چیست ؟ علائم | دلایل بیماری | راه های تشخیص و روش های درمان

ساییدگی قرنیه

ساییدگی قرنیه چیست ؟

ساییدگی قرنیه ( خراش قرنیه ) برش یا خراش دردناکی در سطح قرنیه ( بخش جلویی چشم ) است . ساییدگی قرنیه معمولا به خاطر صدمات سطح چشم ایجاد می شود . اگرچه قرنیه از پنج لایه تشکیل شده است ، سایش قرنیه معمولا بر روی لایه فوقانی ( اپیتلیوم ) تاثیر می گذارد .


علائم ساییدگی قرنیه

اگر ساییدگی قرنیه داشته باشید ، احتمالاً دچار درد زیادی خواهید شد. ممکن است حساسیت به نور ، تاری دید ، احساس وجود جسم خارجی در چشم و یا قرمزی چشم را تجربه کنید. همچنین ممکن است باز نگه داشتن چشم برای شما دشوار باشد و حتی ممکن است پافشاری بر باز نگه داشتن چشم منجر به آسیب بیشتر شود.


علل ساییدگی قرنیه

اگر جسمی به چشم شما برخورد کند ، ممکن است باعث ساییدگی قرنیه شود. دلایل عمده ساییدگی قرنیه به شرح زیر است :

  • لبه تیز یک ساقه گیاه یا شاخه درختی که به چشم برخورد می کند (مثل برگ درخت خرما) .
  • خاک و ذرات غباری که وارد چشم می شوند .
  • جسمی خارجی که در زیر پلک قرار گرفته است .
  • ذرات پرتاب شده از یک اره یا ماشین آلات دیگر که وارد چشم می شوند .
  • استفاده بیش از حد از لنز یا استفاده از لنز های معیوب یا شکسته .
  • مالش زیاد چشم
  • رشد غیر معمولی مژه .
  • شرایط خاص چشم مانند سندرم شدید خشکی چشم .
  • نوزادی که انگشت خود را با یک ناخن تیز به چشم پدر و مادرش می زند .


تشخیص ساییدگی قرنیه

اگر فکر می کنید که دچار سایش قرنیه شده اید ، می بایست به سرعت به پزشک مراجعه کنید. سایش قرنیه شبیه به خراشیده شدن زانو است. این یک درد مفرط است که باعث ایجاد درگاهی برای نفوذ باکتری ها می شود تا به چشمان شما حمله کنند و باعث عفونت شوند .

پزشک، چشم شما را تحت بیومیکروسکوپ و اسلیت لمپ معاینه خواهد کرد و هرگونه نقص روی سطح قرنیه را با یک رنگ یا لکه مخصوص مشخص می کند. (نگران نباشید ، این رنگ ها موقتی است ) .

در صورت وجود سایش، لکه یا رنگ روی سطح چشم خیس می شود و محل و عمق آسیب را به پزشک نشان می دهد. همچنین برای بررسی وجود هر ماده خارجی که ممکن است در زیر پلک شما قرار گرفته باشد، پلک شما توسط پزشک برعکس خواهد شد .

درمان ساییدگی قرنیه

بسته به اندازه سایش قرنیه ، روشهای درمانی متفاوت است. در سایش های بزرگ ، بیشتر پزشکان برای پوشاندن قرنیه آسیب دیده و افزایش سرعت بهبود ،از لنز پانسمانی استفاده می کنند. برای کنترل درد و کاهش التهاب ثانویه ، گاهی اوقات قطره های چشم تجویز می شود. قطره چشم آنتی بیوتیک برای جلوگیری از عفونت نیز تجویز می شود. بسته به میزان درد ، پزشک ممکن است یک داروی ضد التهابی موضعی غیر استروئیدی یا داروی ضد درد دهانی تجویز کند.

اگرچه سایش قرنیه بسیار دردناک است ، اما بیشتر ساییدگی ها به سرعت بهبود می یابند . با درمان مناسب ، احتمالاً در طی 48 ساعت احساس بهتری خواهید داشت .

فارس هلث : اگر فکر می کنید دچار ساییدگی قرنیه شده اید ، فوراً به پزشک مراجعه کنید . چشم خود را مالش ندهید. در عوض ، چندین بار پلک بزنید و چشم خود را با آب تمیز بشویید. تا زمانی که پزشک شما را معاینه نکرده ، از معالجه کردن چشم خودداری کنید ، زیرا بدون حضور پزشک متخصص، این کار فایده ای ندارد و حتی اگر نادرست انجام شود ممکن است روند معالجه را کند کند .

درباره نویسنده: فارس هلث

سلام . وبسایت فارس هلث با هدف ترویج سلامتی برای فارسی زبانان در اسفند ماه 1398 تاسیس شده است . مطالب این وبسایت ترجمه از منابع معتبر جهانی است و صرفا جنبه اطلاع رسانی دارند و جایگزین مراجعه به پزشک نمی باشند .

مطالب زیر را حتما بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  +  11  =  20