کرونا چیست ؟ همه اطلاعات کشف شده در مورد کرونا

کرونا چیست ؟ همه اطلاعات کشف شده در مورد کرونا

کرونا چیست ؟ همه اطلاعات کشف شده در مورد کرونا

ویروس های کرونا ، خانواده بزرگی از ویروس ها هستند که باعث طیف وسیعی از بیماری ها از سرماخوردگی معمولی گرفته تا بیماری های شدید مانند سارس و مرس می شوند . بیماری ویروس کرونا ( کوید 19) یک گونه جدید است که در سال 2019 کشف شد . این ویروس قبلا در انسان ها شیوع پیدا نکرده بود . ویروس های کرونا ، ویروس مشترک بین انسان و دام هستند . تحقیقات نشان می دهد سارس از گربه زباد و مرس از شتر یک کوهانه به انسان منتقل شده است . چندین ویروس کرونا در حیوانات کشف شده است که هنوز انسان ها را آلوده نکرده اند .


نشانه های رایج آلودگی شامل علائم تنفسی ، تب ، سرفه ، تنگی نفس و مشکلات تنفسی است . در موارد شدید تر ، ویروس می تواند باعث ذات الریه ، سندرم تنفسی حاد ، نارسایی کلیه و حتی مرگ شود .


توصیه های استاندارد برای جلوگیری از شیوع این ویروس شستشوی منظم دست ها ، پوشاندن دهان و بینی هنگام سرفه و عطسه و پختن کامل گوشت ها و تخم ها است . از تماس نزدیک با افرادی که علائم بیماری تنفسی مانند سرفه و عطسه را دارند ، خودداری کنید .


شیوع ویروس جدید کرونا (کوید 19)

کوید 19 نوع جدید ویروس کرونا است که در اواخر سال 2019 در وهان چین کشف شد . این نوع خاص به وسیله ویروسی به نام SARS-CoV-2 ایجاد شده است . همانند سارس و مرس این ویروس کرونا احتمالا از طریق حیوان ( یک خفاش یا حیوان دیگر ) به انسان منتقل شده است .

علائم ابتلا به کرونا بین 2 تا 14 روز پس از ابتلا ظاهر می شوند . این علائم عبارتند از :

 • تب
 • سرفه
 • مشکلات تنفسی


عوارض این ویروس برای برخی از افراد خفیف است در حالی که برای بقیه مشکلات شدید تنفسی مانند سارس ایجاد می کند و می تواند باعث مرگ شود . این ویروس هم چنین می تواند باعث بروز عوارضی مانند ذات الریه یا برونشیت شود . عوارض بیماری بین بچه ها ، افراد مسن و کسانی که بیماری قلبی یا تنفسی دارند و یا سیستم ایمنی ضعیفی دارند رایج تر است .


سازمان بهداشت جهانی ویروس کوید 19 را به خاطر شیوع گسترده اش یک بیماری همه گیر در نظر گرفته است . این ویروس جدید است و سیستم ایمنی بدن آمادگی مقابله با آن را ندارد ، بنابراین ویروس به سرعت از فردی به فرد دیگر منتقل می شود .

طبق اعلام مرکز پیشگیری و کنترل بیماری (CDC) افراد زیر بیشتر در معرض خطر هستند :

 • افراد نزدیک با مبتلایان و کارکنان مراقبت های بهداشتی نزدیک به افراد مبتلا
 • افرادی که از کشورهای مبتلا شده باز می گردند (چین ، ایران ، کره جنوبی و ایتالیا )انتقال کوید 19

از آنجا که کوید 19 یک ویروس جدید است ، انتقال آن مشابه ویروس های کرونا قبلی در نظر گرفته می شود . طبق اظهار مرکز پیشگیری و کنترل بیماری کوید 19 عمدتا از طریق فرد به فرد شیوع پیدا می کند . شما در معرض خطر هستید اگر :

 • نزدیک یک فرد مبتلا هستید . (حدود 6 قدم )
 • در معرض سرفه یا عطسه یک فرد مبتلا قرار دارید .


اگر فردی سطح یا شیئی را لمس کند که ویروس روی آن قرار دارد ، سپس دهان ، بینی و چشم خود را لمس کند ممکن است به کوید 19 مبتلا شود . اما مرکز پیشگیری و کنترل بیماری می گوید این روش اصلی شیوع ویروس نیست .


گروه های پرخطر

بر اساس تاثیرات کوید 19 در چین ، گروه های زیر بیشتر در خطر ابتلا به این بیماری هستند :

 • افراد مسن تر
 • افراد مبتلا به بیماری ریه
 • افراد مبتلا به بیماری قلبی
 • مبتلایان به دیابت


افراد این گروه ها و هر شخصی که بیماری مزمن داشته باشد باید بیشتر احتیاط کند . این افراد باید از مسافرت های غیر ضروری و حضور در ازدحام جمعیت اجتناب کنند و تا جایی که ممکن است در خانه بمانند و با مشاهده اولین علائم بیماری به دنبال مراقبت های پزشکی بروند .


تشخیص کرونا

برای تشخیص ویروس کرونای جدید ، بیماران مشکوک و دکترهای مربوطه می بایست سابقه مسافرات به چین و دیگر مناطق آلوده و سابقه تماس با افراد مبتلا را به دست بیاورند .

مرکز کنترل و پیشگیری بیماری یک آزمایشگاه را برای تست کوید 19 در ایالت متحده ایجاد کرده است . این آزمایش از طریق بینی یا گلوی بیمار انجام می شود و در مکان های تعیین شده توسط مرکز کنترل و پیشگیری بیماری در ایالت متحده و و آزمایشگاه های بین الملی واجد شرایط موجود است .

مراحل تشخیص ویروس کرونا شامل بررسی سابقه پزشکی ، سابقه مسافرت و آزمایش فیزیکی است . اغلب مواقع بیماری به عنوان یک سرماخوردگی معمولی شناخته می شود و بیمار به منزل فرستاده می شود . اگر علائم بیماری شدید باشد تیم مراقبتی بیمار را برای تشخیص ویروس تست می کند . این کار با گرفتن نمونه خون یا آزمایش از طریق گلو یا بینی انجام می شود .

درمان کرونا

هیچ واکسن یا دارویی برای درمان کرونا وجود ندارد . با این حال معالجه ها برای کرونای خفیف موثر است و می تواند باعث بهبود وضعیت بیمار شود .

برای کنترل کرونا می توان از اقدامات زیر استفاده نمود :

 • از یک دارو مانند تیلنول ( استامینوفن) برای کاهش تب استفاده کنید .
 • از یک دستگاه بخار برای کاهش سرفه استفاده کنید .
 • استراحت کنید .
 • مایعات بنوشید .


نکته مهم : به کودک یا نوجوانتان آسپرین یا محصولات حاوی آسپرین ندهید . این کار خطر ابتلا به سندرم ری ( یک وضعیت کشنده ) را ایجاد می کند .


سارس ، مرس و بیماری های ایجاد شده با کوید 19 به نوع دیگر به مراقبت های بهداشتی نیاز دارند : هنگامی که سیستم ایمنی بدن بیمار در حال واکنش و پاکسازی ویروس است ، بستری شدن در بیمارستان ، اکسیژن ، مایعات و درمان های دیگر برای حمایت از بیمار نیاز است .


در حال حاضر دارویی برای سرکوب کردن یا نابود کردن ویروس کرونا وجود ندارد .

پیشگیری از کرونا

با انجام کارهایی که برای پیشگیری از آنفولانزا یا سرماخوردگی معمولی انجام می دهید ، می توانید از کرونا هم پیشگیری کنید :

 • دستان خود را حدقل به مدت 20 ثانیه با آب و صابون بشویید .
 • از لمس کردن چشم ها ، بینی و دهان اجتناب کنید .
 • با استفاده از مواد شوینده موجود در خانه سطوح و اشیا را به طور مرتب تمیز کنید . اشیایی که بیشتر لمس می شوند مانند کنترل تلویزیون ، دستگیره در و تبلت ها را بیشتر تمیز کنید .نحوه صحیح شستن دست ها برای پیشگیری از کرونا

طرز صحیح شستن دست ها برای پیشگیری از کرونا

اگر بیمار هستید برای محافظت از دیگران در خانه بمانید از رفتن به مدرسه یا محل کار خودداری کنید . اگر با دیگران زندگی می کنید و امکان دارد از یک اتاق و حمام جداگانه استفاده کنید .


اگر سرفه یا عطسه می کنید ، دهان و بینی خود را با یک دستمال بپوشانید و بعد از دور انداختن دستمال دستهایتان را بشویید . اگر دستمال ندارید آرنج خود را خم کرده و بر روی آن عطسه یا سرفه کنید .


ویروس کرونا چیست ؟

ویروس کرونا از خانواده ویروس های معمولی است که بخاطر داشتن تاج (کرونا در زبان لاتین به معنی تاج می باشد ) کرونا نامگذاری شده است . تاج از یک پروتئین به نام پروتئین سنبله تشکیل شده است که از سطح ویروس بیرون زده است .

انواع مختلفی از ویروس های کرونا وجود دارند . در حالی که اکثریت آنها باعث علائم سرماخوردگی خفیف ( مانند آبریزش بینی یا گلودرد ) می شوند ، ویروس های خطرناک تر مانند ویروس کرونا باعث مرس و سارس می شوند . این ویروس ها می توانند بیماری های خطرناکی مانند ذات الریه را ایجاد کنند و حتی باعث مرگ بیمار شوند .

ویروس های کرونا از راه های زیر بین افراد شیوع پیدا می کند :

 • قطرات عطسه یا سرفه فردی که به این ویروس مبتلا است .
 • لمس کردن ( به طور مثال دست دادن با فرد آلوده یا لمس کردن سطحی که به ویروس آلوده است و سپس لمس کردن دهان ، چشم یا بینی قبل از شستن دست )
 • آب دهان ( آب دهان دفع شده از افراد مبتلا


شناخت ویروس های کرونا و دیگر بیماری ها تنها از طریق نشانه های بیماری غیر ممکن است . از آنجایی که دکترها برای تشخیص بیماری به چک کردن سابقه بیمار و آزمایشات فیزیکی نیازمند هستند ، برای تشخیص این ویروس به آزمایشگاه های مجهز نیاز است .
تا این تاریخ هیچ دارویی وجود ندارد که بتواند از ویروس پیشگیری یا بیماری را درمان کند . درمان برای بیماری کرونا حمایتی است ؛ یعنی زمانی که ویروس در حال آلوده کردن است ، بیمار تحت مراقبت قرار می گیرد تا سیستم ایمنی بدن ویروس را از بین ببرد .


انواع ویروس های کرونا

ویروس های کرونا به خانواده کروناویریده تعلق دارند و هفت نوع آن ها می توانند انسان ها را آلوده کنند .

چهار نوع ویروس کرونا باعث علائم سرماخوردگی معمولی می شوند .

این چهار ویروس (229E, NL63, OC43, HKU1) به عنوان ویروس کرونا همه گیر خوانده می شوند زیرا در سراسر جهان رایج هستند و اغلب افراد به آن مبتلا می شوند .

سه ویروس کرونا دیگر بسیار آزاردهنده هستند ، زیرا آن ها شرایط بسیار سخت مانند ذات الریه و مرگ را ایجاد می کنند .


این سه ویروس عبارتند از :

 • ویروس کرونا جدید 2019 (کوید 19)
 • ویروس کرونا سندروم تنفسی حاد ( سارس)
 • سندرم تنفسی خاورمیانه (مرس)


مرس و سارس

این گونه های خطرناک ویروس از حیوانات به انسانها منتقل می شوند و به طور بالقوه کشنده هستند .

طبق ادعای مرکز پیشگیری و کنترل بیماری ، مرس باعث تب ، سرفه و مشکلات تنفسی می شود که در نهایت منجر به ذات الریه می شود .

سارس باعث تب ، لرز ، بدن درد و عفونت های تنفسی می شود که می تواند کشنده باشد .

مرس در شبه جزیره عربستان هنوز هم وجود دارد . اما مورد سارس از سال 2004 به بعد در جهان مشاهده نشده است .

درباره نویسنده: فارس هلث

سلام . وبسایت فارس هلث با هدف ترویج سلامتی برای فارسی زبانان در اسفند ماه 1398 تاسیس شده است . مطالب این وبسایت ترجمه از منابع معتبر جهانی است و صرفا جنبه اطلاع رسانی دارند و جایگزین مراجعه به پزشک نمی باشند .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

85  +    =  95