دلایل خواب آلودگی

دلایل خواب آلودگی در طول روز چیست ؟

دلایل خواب آلودگی در طول روز

دلایل خواب آلودگی در طول روز چیست ؟

احساس خواب آلودگی بسیار آزار دهنده است . اگر با بیدار ماندن در طول روز مشکل دارید ، می خواهید بدانید که “چرا همیشه احساس خواب آلودگی می کنید ؟” برخی از علائم خواب آلودگی زیاد و عواقب آن برای سلامتی را بررسی کرده و سپس دلایل خواب آلودگی در طول روز را بررسی کنید .


علائم مهمی وجود دارد که نشان می دهد شما احساس خواب آلودگی بیش از حد دارید . در ادامه چند مثال می زنیم :

 • احساس خواب آلودگی بیش از حد یا خواب آلودگی که باعث اختلال در عملکرد می شود .
 • به راحتی در هنگام فعالیت های بی تحرک مانند مطالعه ، تماشای تلویزیون و یا نشستن چرت می زنید .
 • به طور منظم چرت می زنید ( چرت ها مکرر و طولانی هستند اما سرحال کننده نیستند ) .
 • دقت پایین ، عدم تمرکز حواس یا مشکلات حافظه کوتاه مدتبرخی از اختلالات خواب باعث می شوند شما خواب خوبی نداشته باشید . این وضعیت می تواند باعث بی خوابی یا کیفیت پایین خواب شود . در صورت وجود علائم دیگر ، ارزیابی بیشتر توسط پزشک متخصص خواب می تواند مفید باشد .

علائم مهم در اختلالات خواب


اگر علائم زیر را مشاهده کردید به پزشک مراجعه نمایید :

 • خوابیدن در ابتدا یا بعد از بیدار شدن ، بیشتر از 20 تا 30 دقیقه برای شما طول می کشد .
 • خواب سبکی دارید و اغلب هنگام خواب ، بیدار می شوید و احساس طراوت نمی کنید .
 • در طول خواب مشکلات تنفسی مانند خروپف ، دم گرفتن از دهان باز ، احساس خفگی و بریدگی تنفس دارید .
 • علائم دیگر قطع موقت تنفس در شب مانند ادرار مکرر در شب (شب ادراری) ، بروکسیسم (دندان قروچه یا سایش دندان ها ) ، سردردهای صبحگاهی ، تپش قلب و سوزش قفسه سینه در شب .
 • توهمات واضح هنگام خوابیدن یا برخواستن از خواب
 • فلج خواب یا بختک به صورت مکرر ( عدم توانایی حرکات ارادی هنگام بیدار شدن یا قبل از خوابیدن که اغلب با توهم همراه است ) .
 • ضعف ناگهانی عضله در واکنش به یک احساس ، مانند ضعف یا کمانی شدن زانو همراه با خنده
 • احساس ناراحتی در پاها که شب ها هنگام درازکشیدن احساس می شود و با حرکت دادن تسکین می یابد .
 • رفتارهایی که در هنگام خواب اتفاق می افتند مانند راه رفتن در خواب ، حرف زدن در خواب یا حرکات هدفمند یا نیمه هدفمند مانند ضربه زدن ، لگد زدن یا حرکات کوتاه و ناگهانی بدن .خواب آلودگی بیش از حد تاثیرات قابل توجهی بر روی سلامتی می گذارد . خواب آلودگی زیاد خطر خوابیدن هنگام رانندگی را افزایش می دهد . محرومیت از خواب عوارض جسمانی دارد ، بر دردهای مزمن ، هورمون ها و افزایش وزن تاثیر می گذارد . بی خوابی ممکن است باعث اضطراب و افسردگی شود . اختلالات خواب مانند آپنه (توقف تنفس در خواب ) ممکن است خطر افزایش فشار خون ، دیابت ، حمله قلبی ، نارسایی قلبی ، سکته مغزی و مرگ ناگهانی را افزایش دهد . خواب بی کیفیت به طور چشمگیری ، کیفیت زندگی را کاهش می دهد .

دلایل خواب آلودگی در طول روز

دلایل خواب آلودگی


خوشبختانه ، اگر علت اصلی خواب آلودگی مشخص شود ، درمان های موثری برای آن ها وجود خواهد داشت . دلایل خواب آلودگی در طول روز 7 مورد است که شامل اختلالات خواب می شود . این عوامل باعث خواب آلودگی غیرطبیعی می شوند .

یک . عادت های غلط برای خوابیدن

شایع ترین علت احساس خواب آلودگی و کسلی در طول روز این است که در شب خواب کافی ندارید . عادت های غلط زیر را در نظر بگیرید ، اگر شما این عادت ها را دارید باید تغییراتی را در زندگیتان ایجاد کنید :

 • نمی دانید دقیقا چقدر به خواب نیاز دارید .
 • ممکن است به خاطر کار یا مسائل دیگر از میزان خوابتان کم کنید ، که به این وضعیت ، محدودیت خواب می گویند .
 • شما تلاش می کنید در یک محیط نامساعد بخوابید ، مانند روشن گذاشتن تلویزیون در شب .
 • ممکن است در زمان خواب یک عادت نامناسب داشته باشید که مانع از خوب خوابیدن می شود .
 • ممکن است از دستورالعمل های ساده برای بهبود خواب مانند اجتناب از مصرف الکل و کافئین در ساعات قبل از خواب پیروی نکنید .تمامی این موارد باعث می شوند بدون اینکه هیچ گونه اختلال خوابی داشته باشید ، روز بعد بسیار خواب آلود باشید .


دو . آپنه خواب (توقف تنفس در خواب)

آپنه خواب شرایطی است که در هنگام خواب به طور مکرر ، جزئی یا کامل ، نفس کشیدن متوقف می شود . این وضعیت ممکن است ده ها بار در ساعت یا حتی صدها بار در یک شب اتفاق بیفتد و منجر به توقف تنفس همراه با خروپف بلند و بیداری خفیف همراه با نفس نفس زدن شود .

با هر بیداری ، شما به طور مختصر به سمت خواب سبک می روید . ممکن است کاملا بیدار شوید و دوباره بخوابید بدون اینکه حتی این وضعیت را بیاد بیاورید .

این اختلال منجر به تکه تکه شدن خواب ، کاهش کیفیت خواب و در نتیجه خواب آلودگی بیش از حد در طول روز می شود . افراد مبتلا به آپنه خواب شدید در معرض خطر خوابیدن هنگام رانندگی هستند .

سندرم مقاومت هوایی فوقانی (UARS) وضعیت مشابهی است که در آن اختلالات تنفسی در هنگام خواب کمتر مورد توجه قرار می گیرند .

آپنه خواب برای سلامتی عواقب جدی دارد ، بنابراین با روش های درمانی مانند استفاده از فشار پیوسته مثبت هوا با دستگاه CPAP یا استفاده از ابزارهای دهانی باید درمان شود .

سه . حمله خواب

حمله خواب چهار علامت دارد که کمترین آن خواب آلودگی زیاد است . این اختلال خواب هنگامی رخ می دهد که مشکلی در تنظیم خواب و بیداری وجود داشته باشد . بنابراین ممکن است خصوصیات خواب (مانند بی حالی) به طور ناگهانی در هنگام بیداری و خصوصیات بیداری در هنگام خواب اتفاق بیافتد .

رایج ترین علامت حمله خواب کاتاپلکسی است که در آن شخص به طور ناگهانی اختیار عضلات خود را به خاطر یک محرک عاطفی مانند تعجب یا خنده از دست می دهد . برای درمان خواب آلودگی مرتبط با کاتاپلکسی ممکن است نیاز به داروهای محرک مانند ریتالین ، پروویجیل و نوویگیل باشد .

چهار . سندرم خستگی مزمن

سندرم خستگی مزمن شرایطی است که باعث می شود احساس خستگی و خواب آلودگی کنید . این وضعیت با خستگی مفرط ، بعد از تقلای زیاد ، توصیف می شود . سندرم خستگی مزمن با خواب کم کیفیت و دردهای مکرر در قسمت مفاصل و ماهیچه ها مرتبط است .

علت سندرم خستگی مزمن به طور کامل کشف نشده است ، اما می تواند منجر به اختلال قابل توجه در زندگی فرد مبتلا شود .

پنج – سندرم کلاین-لوین

اگرچه این وضعیت بسیار نادر است اما سندرم کلاین-لوین می تواند بر جوانان تاثیر بگذارد و باعث بی خوابی مفرط شود . این بی خوابی ها ممکن است روزها ، هفته ها و حتی ماهها طول بکشد و فرد را ناتوان کند.

علاوه بر این ، این سندروم با فعالیت های روزانه مانند حضور در مدرسه تداخل دارد . از علائم این سندروم می تواند به توهم ، افزایش میل جنسی و وسواس های اجباری اشاره کرد .

تنها راه درمان سندرم کلاین-لووین ، لیتیوم تثبیت کننده خلق و خو و در برخی موارد استفاده از محرک هایی با مواد مختلط است .

شش . سندرم پای بی قرار

اختلالاتی که باعث حرکات بیش از حد در طول خواب می شوند ، باعث خواب آلودگی در روز بعد می شوند . رایج ترین این اختلالات سندرم پای بی قرار است . این اختلال با احساس ناراحتی در پاها و تمایل برای حرکت دادن پاها مشخص می شود . این وضعیت بیشتر در شب ، هنگام دراز کشیدن برای استراحت ایجاد می شود و با حرکت دادن پاها تسکین می یابد .

در شرایط دیگر ، اختلال حرکات دوره ای اندام ، هنگامی تشخیص داده می شود که حرکات ناگهانی و سریع در طول خواب اتفاق بیفتد . این وضعیت ممکن است تکرار شود و خواب شخص مبتلا و حتی همسر وی را مختل کند . خوشبختانه با توجه به علت این اختلالات ، درمان های موثری برای آن ها وجود دارد .

هفت . اختلالات ریتم شبانه روزی

اختلالات مختلف ریتم شبانه روزی ممکن است احساس خواب آلودگی را به شما منتقل کند . ریتم شبانه روزی ساعت طبیعی بدن است که به شما کمک می کند تا بتوانید زمان فعالیت هایتان را با زمان محیط هماهنگ کنید . اگر این زمانبندی اشتباه انجام شود ، ممکن است در زمان نامناسب احساس خواب آلودگی کنید .

برای مثال اگر شما سندرم فاز خواب پیشرفته داشته باشید ، در غروب ، قبل از زمان خواب ، احساس خواب آلودگی می کنید . برعکس با سندرم تاخیر در فاز خواب ، در شب دچار بیخوابی می شوید و در روز خواب آلوده هستید . به افرادی که وضعیت اول را دارند چکاوک صبحگاهی و کسانی که وضعیت دوم را دارند جغد شب می گویند .

خوشبختانه ، درمان های موثری مانند نور درمانی و استفاده از ملاتونین برای این شرایط و شرایط دیگر ریتم شبانه روزی مانند پرواز زدگی وجود دارد .

فارس هلث : اگر به طور مداوم با خواب آلودگی دست و پنجه نرم می کنید به پزشک متخصص مراجعه کنید و درمان را شروع کنید .

درباره نویسنده: فارس هلث

سلام . وبسایت فارس هلث با هدف ترویج سلامتی برای فارسی زبانان در اسفند ماه 1398 تاسیس شده است . مطالب این وبسایت ترجمه از منابع معتبر جهانی است و صرفا جنبه اطلاع رسانی دارند و جایگزین مراجعه به پزشک نمی باشند .

مطالب زیر را حتما بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  +  65  =  74