اعتیاد به بازی های کامپیوتری چه نشانه ها و تاثیراتی دارد ؟

اعتیاد به بازی های کامپیوتری چه علائم و اثراتی دارد ؟

اعتیاد به بازی های کامپیوتری

اعتیاد به بازی های کامپیوتری چه نشانه ها و تاثیراتی دارد ؟

اعتیاد به بازی های کامپیوتری یعنی استفاده از بازی ها بدون مدیریت صحیح ، به گونه ای که باعث ایجاد مشکل در زندگی شود .رواج بازی های ویدئویی باعث نگرانی والدین برای فرزندان شده است ، زیرا بازی های ویدئویی می تواند باعث اعتیاد به کامپیوتر یا اینترنت شود . بازی های ویدئویی شامل بازی های کامپیوتری ، کنسول های بازی ، دستگاه های بازی سکه ای و حتی تلفن همراه و بازی های ماشین حساب های پیشرفته می شود . شبکه های اجتماعی مانند فیسبوک می توانند بازی ها را درون خود جاسازی کنند .

اعتیاد به بازی های کامپیوتری چه علائم و اثراتی دارد ؟


از دهه 1950 میلادی بازی به یک صنعت چند میلیارد دلاری تبدیل شده است . برخی افراد برای تاثیرات بلند مدت بازی های ویدئویی بخصوص در کودکان ، نگران هستند . نگرانی ها بیشتر در مورد سوالات زیر است :

  • آیا بازی های ویدئویی مضر هستند ؟
  • آیا بازی های خشونت آمیز باعث پرخاشگری می شوند ؟
  • آیا بازی های ویدئویی اعتیادآور هستند ؟


اگر چه نتایج تحقیقات قطعی نیست ، اما شواهدی وجود دارد که نشان می دهد بازی های ویدئویی می تواند مضر باشد ، خشونت را افزایش دهد و اعتیاد آور باشد . با این حال ، این عوارض کاملا به شرایط هر فرد بستگی دارد ، تا جایی که صرفا مدت زمان صرف شده در بازی ، می تواند تاثیرات منحصر به فردی را ایجاد کند .

اعتیاد به بازی های کامپیوتری چه علائم و اثراتی دارد ؟

نشانه های اعتیاد به بازی های کامپیوتری


مطالعات نشان می دهد 1 الی 16 درصد گیمرها شرایط اعتیاد را تجربه می کنند . با این حال تعریف سازمان های مختلف از اعتیاد به بازی های کامپیوتری متفاوت است ، بنابراین عادی است که در مورد وضعیت این اعتیاد در خود یا شخص دیگر ، گیج شوید .

مانند همه ی اعتیاد ها ، برای محاسبه ی احتمال اعتیاد به بازی های کامپیوتری ، علاوه بر در نظر گرفتن مقدار زمان صرف شده برای بازی ، نوع عملکرد افراد نیز مهم است . صرفا استفاده از بازی های کامپیوتری به عنوان یک تفریح ، نمی تواند مضر باشد یا علامت اعتیاد باشد . از طرف دیگر ، هنگامی که بازی های کامپیوتری اعتیاد آور می شوند ، باعث می شوند فرد از جنبه های مهم زندگی غفلت کند یا در زندگی وی اختلال ایجاد شود .

اعتیاد به بازی های رایانه ای یا استفاده بیش از حد از بازی های ویدئویی بیشتر در بازیکنانی که به صورت چند نفره بازی می کنند یا در بازی های آنلاین با بازیکنان کلان بازی می کنند ، رایج است . بازی های آنلاین با بازیکنان کلان 25 درصد از درآمد بازی ها در سراسر جهان را به خود اختصاص داده اند . این بازی ها جذابیت های زیادی برای بازیکنان دارند ؛ آنها تعاملی ، اجتماعلی و رقابتی هستند و در زمان حال اتفاق می افتند .

تحقیقات نشان می دهد بازی های آنلاین با بازیکنان کلان به خاطر ماهیتشان ، اعتیادآورتر هستند . در نتیجه تاثیرات منفی بیشتری بر روی سلامتی جسمی ، عادت های خواب و عملکرد تحصیلی دارند .

اختلاف نظر در مورد اعتیاد به بازی های ویدئویی


مانند سایر اعتیادهای رفتاری ( مانند اعتیاد به تلفن همراه و اینترنت ) ، اعتیاد به بازی های رایانه ای یک ایده ی بحث برانگیز است .

در حالی که تحقیقات ، برخی از اثرات مخرب بازی های رایانه ای را (به ویژه در بازیکنان جوان) نشان می دهد اما ، تحقیقات کامل و مدارک کافی برای در نظر گرفتن استفاده بیش از حد از بازی های کامپیوتری به عنوان اعتیاد وجود ندارد . علاوه بر این ، پیام های هشدار دهند از طرف گروه هایی مانند انجمن پزشکی آمریکا ، که معتقد است بازی های ویدئویی به طور بالقوه مضر هستند باید با بازاریابی تهاجمی صنعت بازی های ویدئویی که معقتدند این بازی ها تاثیرات بدی ندارند ، رقابت کنند .

اختلال بازی های اینترنتی در حال حاضر برای مطالعه بیشتر در کتاب راهنمای تشخیصی و آماری اختلالات روانی ( کتاب پنجم ) گنجانده شده است. این کتاب مرجع ارزشمندی برای شرایط سلامتی روانی است . بنابراین ، اگرچه استفاده بیش از حد از بازی های کامپیوتری هنوز به عنوان یک اختلال شناخته نشده است ، اما معیارهای پیشنهادی منتشر شده است .

شباهت اعتیاد به بازی های کامپیوتری با اعتیادهای دیگر در چیست ؟


اعتیاد به بازی های کامپیوتری از نظر مقدار زمان سپری شده در بازی ، وابستگی شدید به بازی و مشکلات اجتماعی که توسط معتادان بازی تجربه شده است ، مشابه با سایر اعتیادهاست .

مانند سایر اعتیادها ، معتادان بازی غرق در بازی ها هستند و نسبت به خانواده و جنبه های دیگر زندگی مانند مدرسه غافل هستند . بچه ها هر چقدر از سن کمتری بازی های کامپیوتری را شروع کنند احتمال وابستگی آن ها به بازی ها بیشتر خواهد بود .

مانند سایر اعتیادها ، واکنش های متفاوتی نسبت به بازی ویدئویی وجود دارد . در حالی که بعضی گیمرها احساس می کنند ، نمی توانند مدت زمان بازی کردن را کاهش بدهند بعضی دیگر اگر نتوانند بازی کنند ، نمی توانند لذت ببرند .

تاثیرات منفی بازی های رایانه ای

اثرات مخرب بازی های ویدئویی


علاوه بر اعتیاد ، اثرات مخرب زیر از نتایج بازی های کامپیوتری است :

  • افزایش خطر تشنج ناشی از نور ، اختلالات اسکلتی عضلانی اندام فوقانی و افزایش میزان متابولیک .
  • افزایش افکار و رفتارهای پرخاشگرانه به خصوص در کودکان زیر 10 سال .
  • کاهش تعاملات اجتماعی


تحقیقات انجام شده بر روی افراد معتاد به بازی های کامپیوتری نشان می دهد آن ها از لحاظ روانی و عملکرد شناختی (پردازش های ذهنی) ضعیف تر هستند . آن ها نسبت به مردم عادی در کنترل تمایلات ضعیف تر هستند و بیشتر مستعد نشانه های اختلال کم توجهی – بیش فعالی می باشند .

افرادی که به بازی های ویدئویی معتاد هستند مشکلات عاطفی بیشتری دارند . آن ها افسردگی و اضطراب بیشتری دارند و بیشتر منزوی هستند و به احتمال زیاد دچار اعتیاد به پورنوگرافی می شوند .

درباره نویسنده: فارس هلث

سلام . وبسایت فارس هلث با هدف ترویج سلامتی برای فارسی زبانان در اسفند ماه 1398 تاسیس شده است . مطالب این وبسایت ترجمه از منابع معتبر جهانی است و صرفا جنبه اطلاع رسانی دارند و جایگزین مراجعه به پزشک نمی باشند .

مطالب زیر را حتما بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  +  51  =  57