تفاوت عادت و اعتیاد

تفاوت عادت و اعتیاد چیست ؟

تفاوت عادت و اعتیاد

تفاوت عادت و اعتیاد

کلمات عادت و اعتیاد شاید در نگاه اول یکی باشند ، اما در حقیقت یکسان نیستند . بنابراین این سوال مطرح می شود که تفاوت عادت و اعتیاد چیست ؟

تعریف عادت و اعتیاد


اعتیاد یک اصطلاح گسترده است که وابستگی یک فرد به یک ماده یا یک رفتار به منظور کنار آمدن با زندگی را تشریح می کند . این وابستگی آنچنان برای فرد اهمیت پیدا می کند که او اصرار به مصرف ماده یا انجام کار را دارد ، حتی اگر برای خودش ، خانواده اش و مسائل مهم زندگی اش مضر باشد .

در مقابل ، عادت ، اصرار شدید برای انجام یک کار است که می تواند منجر به یک رفتار شود ، اما همیشگی نیست .

عادت ها بخش کوچک و مهمی از فرایند اعتیاد و بخش عمده ای از اختلال عادت های وسواسی هستند .

رابطه اعتیاد و عادت چیست ؟


با پیشرفت اعتیاد ، فرد درگیر میل یا عادت برای مصرف ماده مخدر ، مانند الکل یا هروئین یا انجام یک رفتار اعتیاد آور ، مانند قمار یا رابطه جنسی می شود .

همچنین بخوانید : درمان اعتیاد به رابطه جنسی


تفاوت اساسی عادت و اعتیاد


دو تفاوت اصلی بین عادت و اعتیاد وجود دارد که عبارتند از :

یک . لذت

یک عادت ، حداقل به عنوان اختلال عادت های وسواسی ، تجربه لذت را شامل نمی شود در حالی که اعتیاد شامل تجربه لذت است . افرادی که اعتیاد دارند و از دردها ، رنج می برند ، به سمت ماده مخدر یا رفتار اعتیاد آور سوق پیدا می کنند ، زیرا انتظار دارند از آن لذت ببرند .

در مقابل شخصی که یک عادت را به عنوان اختلال عادت های وسواسی تجربه می کند ، از انجام آن کار هیچ لذتی نمی برد ؛ بلکه برای مقابله با وسواس ، اقدام به این کار می کند و احساس آرامش می کند .

این مساله می تواند کمی گیج کننده باشد ، زیرا افراد معتاد به جایی می رسند که مصرف مواد یا انجام رفتار اعتیاد آور برایشان لذت بخش نیست و تنها به دنبال رها شدن از میل درونی شان هستند . این تجربه از قطع مواد مخدر یا رفتار اعتیاد آور ، کسب شده است .

اگرچه با از بین رفتن لذت ، اعتیاد ، ممکن است مانند عادت های وسواسی به نظر برسد ، اما انگیزه ی اصلی اعتیاد ، رسیدن به لذت است .

دو . واقعیت


یکی دیگر از تفاوت های مهم بین عادت و اعتیاد ، آگاهی فرد از واقعیت است . فردی که اختلال عادت های وسواسی دارد ، می داند که وسواس هایش واقعی نیستند . آن ها احساس می کنند باید کاری انجام بدهند که با منطق مغایرت دارد ، اما به هر حال برای تسکین اضطراب این کار را انجام می دهند .

در مقابل اقدامات افراد دارای اعتیاد بی معنی نیست . آن ها احساس می کنند که اوقات خوشی را سپری می کنند و مشکلات دیگر مهم نیستند ، این اغلب به عنوان انکار شناخته می شوند . زیرا فرد معتاد انکار می کند که مصرف ماده مخدر یا یک رفتار اعتیاد آور یک مشکل است . افراد دارای اعتیاد تا قبل از پیامدهای منفی اعتیاد مانند ترک همسر ، تصادف رانندگی در مستی یا از دست دادن شغل با واقعیت اعتیاد روبرو نمی شوند .

علت این سردرگمی چیست ؟

عادت و اعتیاد اصطلاحاتی هستند که به زبان روزمره ما وارد شده اند . مانند کلمات دیگری که به صورت مشترک از آن ها استفاده می شود ، ممکن است از این دو عبارت سوء استفاده شود یا باعث ایجاد سوءتفاهم شود . این باعث ایجاد سردرگمی برای همه به خصوص برای آن هایی که از اعتیاد یا عادت رنج می برند و یا برای پزشکانی که برای درمان تلاش می کنند ، شده است . مردم غالبا این اصطلاحات را به جای هم استفاده می کنند بدون اینکه به تفاوت آن ها فکر کنند .

درباره نویسنده: فارس هلث

سلام . وبسایت فارس هلث با هدف ترویج سلامتی برای فارسی زبانان در اسفند ماه 1398 تاسیس شده است . مطالب این وبسایت ترجمه از منابع معتبر جهانی است و صرفا جنبه اطلاع رسانی دارند و جایگزین مراجعه به پزشک نمی باشند .

مطالب زیر را حتما بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

10  +    =  11