لیفیتگراست (Xiidra) درمان خشکی چشم

بهترین دارو برای درمان خشکی چشم لیفیتگراست (Xiidra) است

لیفیتگراست (Xiidra)

لیفیتگراست (Xiidra) درمان خشکی چشم

حدود 16 میلیون نفر در آمریکا به بیماری خشکی چشم مبتلا هستند . انتظار می رود سندرم خشکی چشم افزایش پیدا کند زیرا جمعیت جهان در حال پیر شدن است . هم چنین اکثر ما از کامپیوتر استفاده می کنیم و یا حتی دائما با اسمارت فون ها ، تبلت ها و دستگاه های دیجیتال سروکار داریم . این شیوه زندگی منجر به بیماری خشکی چشم می شود . در این مقاله به معرفی داروی لیفیتگراست (Xiidra) که به تازگی برای خشکی چشم عرضه شده است می پردازیم .

تعریف سندرم خشکی چشم

سندرم خشکی چشم وضعیتی است که چشم شما اشک کافی برای روانسازی و تغذیه قسمت جلویی چشم تولید نمی کند . اشک ها از انواع مختلف مولکول ها ساخته شده اند که شامل لیزوزیم ها ( آنتی بیوتیک های طبیعی ) ، ویتامین ها ، مواد معدنی و هم چنین ماده مخاطی ، روغن و آب می باشند .

تولید اشک با کهولت سن کاهش می یابد . در سن 65 سالگی ما 65 درصد اشک کمتری نسبت به سن 18 سالگی داریم . اغلب با افزایش سن وضعیت سلامتی فرد تغییر می کند و خشکی چشم نمونه ای از اینگونه تغییرات است . هم شرایط پزشکی و هم داروهای مصرفی می تواند منجر به خشکی چشم شود . شرایط محیطی خاص مانند هوای طوفانی یا خشک می تواند میزان اشک را کاهش داده یا سرعت تبخیر اشک را زیاد کند .


همچنین بخوانید : دلایل خشکی چشم چیست ؟


کیفیت در برابر کمیت


اگرچه میزان اشک مهم است ، اما اگر اشک ها کیفیت لازم را نداشته باشند می تواند منجر به خشکی چشم شود . پرده اشک سالم برای حفظ بینایی ، ضروری است . اشک با روغن یا ماده مخاطی زیاد به همان اندازه بد است که اشک ، آب کمی داشته باشد .

برخی از اجزای اشک به پایداری پرده اشک کمک می کنند . لایه روغن اشک ، از تبخیر لایه آب جلوگیری می کند . برخی وضعیت ها مانند بلفاریت و اختلال عملکرد غدد میبومین باعث عدم تعادل در روغن اشک می شوند . لایه مخاطی به نگه داشتن اشک در سطح چشم کمک می کند . به این نوع خشکی چشم گاهی اوقات خشکی چشم تبخیر شونده گفته می شود .

هنگام پلک زدن ، پلک شما یک حرکت عمودی و کمی افقی به سمت بینی شما انجام می دهد . این حرکت افقی به طور مداوم اشک های شما را به گوشه چشم شما منتقل می کند . بنابراین مجاری punctum می توانند اشک ها را به داخل بینی و پشت گلو تخلیه کنند . با هر بار پلک زدن ، اشک ها در سطح چشم پخش می شوند و قرنیه را شستشو می دهند .

علائم سندرم خشکی چشم سوزش ، گزش ، درد شدید و خستگی چشم هستند . اکثر افرادی که از خشکی چشم رنج می برند از احساس وجود جسم خارجی در چشم شکایت می کنند .درمان خشکی چشم

درمان خشکی چشم با توجه به شدت بیماری متفاوت است . در اکثر مواقع درمان با اشک مصنوعی بدون نسخه شروع می شود . اشک های مصنوعی برای تکمیل اشک های طبیعی و کمک به بهبود سطح چشم ساخته شده اند . آنها از دو بار در روز تا هر ساعت تجویز می شوند .

امروزه اشک های مصنوعی در انواع مختلفی وجود دارند و برخی از آن ها حاوی مواد نگهدارنده هستند ، هدف برخی افزایش عنصر آب در اشک است و هدف برخی دیگر تثبیت لایه چربی و لایه مخاطی پرده اشک است . برای تعیین قطره اشک مصنوعی بهتر است به چشم پزشک مراجعه کنید .

با افزایش علائم خشکی چشم ، ژل ها و پمادها تجویز می شوند . ژل ها و پمادها به خاطر عوارض جانبی ، کمتر مورد استفاده قرار می گیرند با این حال برای بعضی بیماران بسیار ضروری هستند .

درمان خشکی چشم شامل روش هایی مانند انسداد پانکتال می باشد . انسداد پانکتال روشی است که در آن ایمپلنت های موقت یا دائمی در داخل پانکتال (کانال تخلیه اشک ) قرار می گیرد . قطره های چشم استروئید در موارد شدید خشکی چشم تجویز می شوند .

در اکتبر 2003 داروی Restasis برای درمان سندرم خشکی چشم تایید شد . این دارو ، اولین دارویی بود که برای درمان خشکی چشم مورد تایید قرار گرفته بود . Restasis یک قطره اشک مصنوعی نیست بلکه دارویی است که تولید اشک را افزایش می دهد .

سیکلوسپورین A ماده شیمیایی موجود در Restasis است که یک داروی سیستم ایمنی بدن محسوب می شود ؛ به این معنی که بر سیستم ایمنی اطراف چشم تاثیر می گذارد و تولید پرده اشک را افزایش می دهد .

Restasis یک قطره چشمی است که هر روز دو مرتبه استفاده می شود . Restasis به خوبی عمل می کند اما اغلب بیماران تا 3 یا 4 ماه تاثیرات آن را احساس نمی کنند ، به همین خاطر تشویق بیماران به استفاده از این قطره سخت است . اکثر مواقع سندرم خشکی چشم یک بیماری مزمن است و باعث تغییرات فیزیولوژیکی می شود . بنابراین هر نوع درمانی برای درمان خشکی چشم زمان خواهد برد ، زیرا تغییرات فیزیولوژیکی مدتی طول می کشد تا رفع شود .


لیفیتگراست (Xiidra) : یک درمان جدید

برای چندین سال Restasis تنها داروی اختصاصی برای درمان خشکی چشم بود . در جولای 2016 یک دارو به نام لیفیتگراست (Xiidra) وارد بازار شد . این دارو اولین دارویی بود که بر عملکرد لنفوسیت ها تاثیر می گذاشت . طبق مطالعه سازمان غذا و دارو (FDA) مکانیسم عملکرد Xiidra به شرح زیر است :


سپید آنلاین ” لیفیتگراست (Xiidra) یک مهارکننده اینتگرین کوچک مولکول است که به اینتگرین LFA1 (آنتی ژن مرتبط با عملکرد لنفوسیت ) ، یعنی پروتئین موجود بر سطح سلول های لوکوسیت متصل شده است و از تداخل LFA1 با لیگاند IICAM1 جلوگیری می کند . ICAM1 (مولکول چسبندگی داخل سلولی 1) ، در بیماری خشکی چشم در بافت های قرنیه و ملتحمه بیش از حد معمول بروز می کند . تداخل LFA-1/CAM-1 ، منجر به تشکیل سیناپس های ایمیونولوژیک و در نتیجه ، فعال سازی و مهاجرت سلول های T به بافت های هدف می شود .”

به بیان دیگر لیفیتگراست (Xiidra) با مختل کردن و بستن جریان التهابی که مسئول علائم خشکی چشم است ، بیماری خشکی چشم را درمان می کند . التهاب باعث می شود خشکی چشم دردناک باشد . سوزش و قرمزی چشم علائم التهاب است و همین باعث می شود احساس بدی داشته باشیم . در برخی موارد حداقل دو هفته طول می کشد تا علائم بهبود یابند .

Xiidra یک محلول بدون مواد نگهدارنده در ظروف شیشه ای کوچک است . یک چکه از محلول دوبار در روز در هر دوچشم استفاده می شود .

مکانیسم عمل Xiidra مشابه Restasis است زیرا بر عملکرد سیستم ایمنی بدن تاثیر می گذارد . با این حال Xiidra یک گونه متفاوت از دارو است . Restasis یک داروی سیستم ایمنی بدن است که باعث کاهش التهاب در غدد اشکی می شود و از آسیب بیشتر جلوگیری می کند . تصور می شود بعد از استفاده طولانی مدت از داروی Restasis (بیشتر از 6 ماه ) تولید اشک افزایش می یابد و سلامتی سلول های جامد ( که برای پایداری پرده اشک مفید هستند ) بهبود می یابد .

Xiidra و Restasis هر دو جریان التهاب را هدف قرار می دهند . با این حال ، آن ها با مولکول های مشابه سروکار ندارند بنابراین هیچ مدرکی برای منع مصرف همزمان این داروها وجود ندارد .


آیا سازمان غذا و دارو (FDA) Xiidra را تایید کرده است ؟

Xiidra به طور کامل توسط FDA آزمایش و تایید شده است و می تواند تاثیر چشمگیری در بهبودی عوارض خشکی چشم ایجاد کند . در بعضی موارد خشکی چشم التهاب قرنیه (کراتیت) جزئی بر روی سطح قرنیه ایجاد می شود . کراتیت ، التهاب سطح قرنیه است که پزشکان با تزریق نوعی رنگ به چشم آن را مشاهده می کنند .

به این روش ، رنگ آمیزی قرنیه می گویند . رنگ کردن ، سلول های مرده یا منحرف شده که از قرنیه خارج می شود را نشان می دهد . Xiidra نه تنها برای بهبودی علائم بلکه برای بهبودی خشکی چشم مهر تایید سازمان غذا و دارو را دریافت کرد . بر طبق مطالعات سازمان غذا و دارو ، مصرف این دارو به مدت دو هفته نتایج قابل توجهی را به دنبال خواهد داشت .


چه کسی نباید از Xiidra استفاده کند ؟

Xiidra نباید همراه با لنزهای تماسی استفاده شود . شما باید قبل از مصرف دارو لنزها را بیرون بیاورید و بعد از مصرف دارو 15 دقیقه برای گذاشتن لنزها صبر کنید . عوارض جانبی Xiidra شامل سوزش ، طعم فلزی و تاری دید می باشد . اگر این عوارض را تجربه کردید به پزشک مراجعه کنید .


عواملی که باید قبل از استفاده از Xiidra در نظر بگیرید .

هزینه درمان با Xiidra بین 400 الی 450 دلار در هر ماه است که تقریبا برابر با هزینه داروی Restasis است . به نظر هزینه های این داروها برابر هستند اما Xiidra تاییدیه FDA را برای درمان خشکی چشم کسب کرده است در حالی که Restasis تاییدیه افزایش اشک را کسب نموده است . این عوامل می توانند در انتخاب دارو نقش داشته باشند . پزشک می تواند با توجه به وضعیت بیمار داروی مناسب تر را تشخیص بدهد .

درباره نویسنده: فارس هلث

سلام . وبسایت فارس هلث با هدف ترویج سلامتی برای فارسی زبانان در اسفند ماه 1398 تاسیس شده است . مطالب این وبسایت ترجمه از منابع معتبر جهانی است و صرفا جنبه اطلاع رسانی دارند و جایگزین مراجعه به پزشک نمی باشند .

مطالب زیر را حتما بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5  +  4  =