اعتیاد به رابطه جنسی چیست و چگونه درمان می شود

اعتیاد به رابطه جنسی چیست و چگونه درمان می شود ؟

اعتیاد به رابطه جنسی

اعتیاد به رابطه جنسی چیست و چگونه درمان می شود

اعتیاد به رابطه جنسی ، با وجود پیامد های منفی ، می تواند به عنوان درگیری اجباری در رابطه جنسی شناخته شود . علاوه بر این ، این اعتیاد ، یک عادت رفتاری است که می تواند باعث اضطراب شود .

اعتیاد به رابطه جنسی مفاهیم متعددی دارد . این نوع از اعتیاد ، بسیاری از ویژگی های اعتیاد بالینی را دارد . یکی از علائم این اعتیاد این است که با وجود عواقب منفی ، فرد نمی تواند رفتار خودش را کنترل کند یا به احتمال زیاد فرد نمی تواند خودش را کنترل کند مگر اینکه مانعی وجود داشته باشد .

بر خلاف افراد عادی ، شخصی که به رابطه جنسی اعتیاد دارد ، ساعت های زیادی به فعالیت های جنسی می پردازد و این فعالیت ها را از دیگران مخفی می کند . بنابراین ممکن است در زندگی زناشویی و حرفه ی شغلی خود دچار مشکل شود . این افراد بیشتر در معرض خطر ابتلا به عفونت های جنسی مانند ایدز هستند .

افراد مبتلا به اعتیاد جنسی ، از رابطه جنسی برای فرار از مشکلات عاطفی و روانی ( مانند استرس ، اضطراب ، افسردگی و انزوای اجتماعی ) استفاده می کنند .

ویژگی های رایج افراد مبتلا به اعتیاد جنسی

اعتیاد جنسی در تمام جامعه پزشکی پذیرفته نشده است ، به همین دلیل این اعتیاد در کتاب تشخیصی و آماری اختلالات روانی که توسط انجمن روانپزشکی آمریکا منتشر شده است ، ثبت نگردیده است . بنابراین معیار قطعی برای تشخیص اعتیاد جنسی وجود ندارد . با این وجود ، چند ویژگی در افراد مبتلا به اعتیاد جنسی مشترک است :


  • رابطه جنسی باعث محرومیت از فعالیت های دیگر می شود .
  • فرد در تنهایی بر حسب عادت خودارضایی می کند .
  • فرد در تنهایی با مدل های مختلف رابطه جنسی ، مانند رابطه تلفنی یا پورنوگرافی درگیر است .
  • فرد با افراد زیادی رابطه جنسی برقرار می کند .
  • این افراد فعالیت های جنسی نامناسب و پرخطر دارند و ممکن است شامل عریان گرایی ، رابطه جنسی عمومی و رابطه جنسی با فاحشه ها باشد یا به طور منظم در کلوب های جنسی حضور داشته باشند .
  • تمایل دائم به رابطه جنسی معمولا با احساس پشیمانی ، اضطراب ، افسردگی و شرم همراه است .در حقیقت اعتیاد جنسی با مجموعه ای از ناهنجاری های جنسی و اعتماد به نفس پایین همراه است . اگر چه رابطه جنسی در کوتاه مدت آرامش بخش است اما در طول زمان به روان فرد صدمه می زند .

الزاما اعتیاد جنسی با رابطه جنسی شدید یا عجیب همراه نیست ، همین که فرد نتواند رفتار خودش را کنترل کند و آسیب ببیند ، معتاد جنسی است .

دلیل اعتیاد جنسی


تئوری هایی وجود دارد که نشان می دهد چرا اعتیاد جنسی رخ می دهد . برخی از این تئوری ها ، اعتیاد جنسی را به عنوان یک اختلال رابطه یا میل شدید در نظر می گیرند . هم چنین این تئوری وجود دارد که اعتیاد جنسی به خاطر نحوه مقابله با آسیب های دیگر ، از جمله آسیب های جنسی به وجود می آید .

یکی از عوارض برخی از بیماری های روانی (مانند اختلال دوقطبی) افزایش شدید میل جنسی است . در موارد خاص ، اختلالات عصبی ( مانند صرع ، صدمه به سر یا زوال عقل) باعث افزایش شدید میل جنسی می شود . برخی از داروهایی که بر دوپامین تاثیر می گذارند هم ممکن است همین کار را انجام دهند .

درمان اعتیاد جنسی

درمان اعتیاد جنسی باید تحت نظر یک متخصص با تجربه در حوزه های روانشناسی ، روانپزشکی یا روان درمانی انجام شود . با توجه به علت ، نوع درمان می تواند متفاوت باشد ، اما معمولا اعتیاد جنسی با مشاوره های رفتاری درمان می گردد .

اگر اعتیاد جنسی به خاطر اختلال اضطراب یا اختلال رفتاری باشد ، ممکن است برای درمان اعتیاد جنسی ، دارو تجویز شود . در حال حاضر صرفا برای درمان اعتیاد جنسی هیچ دارویی تجویز نمی شود .

برای درمان اعتیاد جنسی در وهله اول می توان به پزشک خانواده یا انجمن روانپزشکی محلی مراجعه کرد که هر دو می توانند به متخصص مربوطه رجوع کنند . درمان زناشویی هم می تواند موثر باشد .

همچنین گروه هایی برای حمایت از معتادان جنسی وجود دارند که بعضی از آن ها با مشکلات دیگر ( مانند مصرف مواد مخدر ) درگیر هستند و بعضی دیگر ، برای درمان اعتیاد جنسی از برنامه بهبودی 12 مرحله ای استفاده می کنند .

همچنین بخوانید : 12 قدم بهبودی برای درمان اعتیاد

درباره نویسنده: فارس هلث

سلام . وبسایت فارس هلث با هدف ترویج سلامتی برای فارسی زبانان در اسفند ماه 1398 تاسیس شده است . مطالب این وبسایت ترجمه از منابع معتبر جهانی است و صرفا جنبه اطلاع رسانی دارند و جایگزین مراجعه به پزشک نمی باشند .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

40  +    =  47