بازی های کامپیوتری اعتیاد آور هستند ؟

آیا بازی های کامپیوتری اعتیاد آورند ؟

آیا بازی های کامپیوتری اعتیاد آورند ؟

آیا بازی های کامپیوتری اعتیاد آورند؟

انجام دادن کارهای لذت بخش فوق العاده هستنند . اما آیا بازی های کامپیوتری اعتیاد آورند ؟ این سوالی هست که کارشناسان می خواهند به آن پاسخ بدهند .

اگر چه بازی ها تقریبا 50 سال است که وجود دارند ، اما مطالعات در مورد مضرات بازی ها ، هنوز در مراحل اولیه هستند . گروه های مختلف در مورد اینکه آیا مساله بازی کردن باید یک اعتیاد در نظر گرفته شود به نتایج متفاوتی رسیده اند .


سازمان بهداشت جهانی “اختلال بازی ” را به نسخه 2018 کتاب مرجع پزشکی خود ، طبقه بندی بین المللی بیماری ها ، اضافه کرده است . اما کتابچه راهنمای انجمن روانپزشکی آمریکا (DSM-5) این اختلال را اضافه نکرده است . (تا کنون ، قمار ، تنها فعالیتی است که به عنوان اعتیاد احتمالی لیست شده است ) .


نشانه های اعتیاد به بازی های کامپیوتری


کتاب DSM-5 شامل بخشی است که به مردم و پزشکان کمک می کند تا علائم خطرناک بازی های کامپیوتری را بدانند . این علائم ممکن است برای هر دو سبک بازی های آنلاین و آفلاین رخ بدهند .


در زیر مسائلی مطرح می شود که می بایست در خود ، همسر ، بچه یا دوستتان به دنبال آنها بگردید . طبق معیارهایی که در این کتاب مطرح شده است ، شما باید پنچ مورد یا بیشتر را در یک سال مشاهده کنید تا استنتاج کنید که مشکلی وجود دارد .

 • همیشه یا اکثر اوقات به بازی فکر می کنید .
 • وقتی نمی توانید بازی کنید ، احساس بدی دارید.
 • برای لذت بردن از بازی نیاز دارید که بیشتر بازی کنید .
 • نمی توانید بازی نکنید یا کمتر بازی کنید .
 • نمی خواهید کارهایی که قبلا از انجام دادن آن ها لذت می بردید را انجام بدهید .
 • در محل کار ، مدرسه یا خانه به خاطر بازی مشکلاتی برای شما ایجاد شده است .
 • با وجود این مشکلات ، بازی می کنید .
 • در مورد اینکه چه مقدار بازی می کنید به اطرافیانتان دروغ می گویید .
 • از بازی برای کاهش احساسات بد ، استفاده می کنید .

همچنین بخوانید : ویژگی گیمرهای معتاد


البته ، همه کسانی که زیاد بازی می کنند ، با بازی کردن مشکل ندارند . بعضی کارشناسان می گویند برچسب زدن به افرادی که فقط به بازی کردن مشتاق هستند کار درستی نیست . مساله ای که کارشناسان بر سر آن توافق دارند این است که درصد بازیکنانی که معیارهای اعتیاد به بازی های کامپیوتری را دارند ، کم است . تخمین زده می شود که بین 1 تا 9 درصد از همه گیمرها (هم بزرگسالان و هم کودکان) در گیر اعتیاد باشند . ( در پسران و مردان شایع تر از دختران و زنان است )


می توانید با پرسیدن چند سوال از خودتان شروع کنید :

 • آیا بازی کامپیوتری در مقابل مسائل مهم زندگی مانند روابطتان ، شغلتان یا رفتن به مدرسه قرار گرفته است ؟
 • آیا فکر می کنید از مرز بین اشتیاق به بازی و مجبور شدن به بازی عبور کرده اید ؟
 • ممکن است برای جلوگیری از یک مشکل عمیق تر ، مانند افسردگی ، از بازی استفاده کنید ؟کشف این مشکل در خودتان می تواند سخت باشد . مدت زمانی که صرف بازی می کنید ممکن است از نظر خودتان خوب باشد ، اما اگر افراد نزدیکتان می گویند که مدت زمان زیادی را صرف بازی می کنید بهتر است به فکر کاهش زمان بازی باشید .


اگر والدینی هستید که نگران مدت زمان بازی کردن فرزندتان هستید ، به عملکرد فرزندتان در مدرسه و روابط او با دوستانش توجه کنید . در صورت داشتن عملکرد خوب در مدرسه و روابط خوب فرزند با پدر و مادر ، بازی کردن فرزند مشکل ساز نمی باشد .


کمک گرفتن


به محض اینکه احساس کردید مدت زمان بازی از کنترلتان خارج شده است ، از پزشک کمک بگیرید . یا اگر نگران فرزندتان هستید از پزشک مختصص اطفال کمک بگیرید .

مطالعات در مورد درمان اعتیاد به بازی هنوز در مراحل اولیه است . یک روش درمانی به نام CBT یا درمان شناختی رفتاری می تواند مفید باشد . این یک مشاوره سلامت روان است که به شما آموزش می دهد چگونه افکار مربوط به بازی را جایگزین کنید تا رفتارتان تغییر کند .

اگر نگران فرزندتان هستید و ممنوع کردن فرزندتان از بازی سخت است ، یک درمانگر می تواند به شما برای ایجاد محدودیت زمان بازی فرزندتان کمک کند . یک مطالعه نشان می دهد ، قرار دادن والدین به عنوان بخشی از درمان فرزند ، می تواند مراحل درمان را بهبود بخشد .

جلوگیری از اعتیاد به بازی کامپیوتری


برای تحت کنترل نگه داشتن مدت زمان بازی ، این نکات را امتحان کنید (برای بزرگسالان و کودکان):

1 – محدودیت های زمانی برای بازی تعیین کنید و به آن ها پایبند بمانید .

2- تلفن و سایر وسایل بازی را از اتاق خواب دور نگه دارید تا شب ها بازی نکنید .

3- هر روز فعالیت های دیگری مانند ورزش انجام دهید . این امر خطرات سلامتی ناشی از نشستن و بازی کردن طولانی مدت را کاهش می دهد .
هیچ کس نمی داند که آیا نوع خاصی از بازی باعث ایجاد مشکلاتی می شود یا خیر . بنابراین در حال حاضر مطمئن شوید که فرزندتان بازی هایی را انجام می دهد که برای سن او مناسب هستند .

همچنین بخوانید : علائم و اثرات اعتیاد به بازی های کامپیوتری

درباره نویسنده: فارس هلث

سلام . وبسایت فارس هلث با هدف ترویج سلامتی برای فارسی زبانان در اسفند ماه 1398 تاسیس شده است . مطالب این وبسایت ترجمه از منابع معتبر جهانی است و صرفا جنبه اطلاع رسانی دارند و جایگزین مراجعه به پزشک نمی باشند .

مطالب زیر را حتما بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

78  +    =  84