چرا ترک سیگار باعث سرگیجه می شود ؟

چرا ترک سیگار باعث سرگیجه می شود ؟

علت سرگیجه بعد از ترک سیگار چیست ؟

چرا ترک سیگار باعث سرگیجه می شود ؟
چرا ترک سیگار باعث سرگیجه می شود ؟

در برخی افراد ترک سیگار باعث سرگیجه می شود . اگر سرگیجه مداوم داشتید حتما به پزشک مراجعه کنید زیرا ممکن است نشانه ی یک بیماری باشد .

از وسایل کمکی ترک سیگار استفاده نکنید .

بعضی از وسایل کمکی ترک سیگار ممکن است باعث سرگیجه در بعضی از افراد شوند . چسب نیکوتین ( یکی روش درمان جایگزینی ) سرگیجه را یکی از اثرات رایج ذکر می کند . با این حال تمام درمان های جایگزینی نیکوتین ، حاوی نیکوتین هستند و مصرف بیش از حد نیکوتین باعث سرگیجه می شود .


اگر از روش های جایگزینی برای ترک سیگار استفاده می کنید حتما دستورالعمل های سازنده را رعایت کنید . مطمئن شوید میزان مصرفتان با میزان سیگار کشیدنتان مطابقت داشته باشد تا نیکوتین اضافی وارد بدنتان نشود . هم چنین در زمان های اعلام شده از مصرف مواد جایگزینی نیکوتین خودداری کنید زیرا خطر وابستگی وجود دارد .بوپروپیون (Zeyban) ، کمکی ترک نیکوتین ، برای بعضی از افراد عارضه سرگیجه به همراه دارد . بوپروپیون در ابتدا تحت نام Wellbutrin به عنوان داروی ضد افسردگی تجویز می شد . سپس مشخص شد سیگاری هایی که از این دارو استفاده کرده اند تمایلشان به سیگار را از دست داده اند .


وارنیکیلن یک قرص کمکی فاقد نیکوتین است که برای ترک سیگار ساخته شده است . این قرص می تواند باعث سرگیجه برای مصرف کننده شود .


اگر هنگام استفاده از وسایل کمکی ترک سیگار ، سرگیجه های شدید یا طولانی را تجربه کردید با پزشک مشورت کنید .

چرا ترک سیگار باعث سرگیجه می گردد
چرا ترک سیگار باعث سرگیجه می شود ؟

نیکوتین به عنوان یک محرک

نیکوتین یک محرک است . به این معنی که برخی از عملکردهای بدن را تسریع می کند . هنگام سیگار کشیدن ، نیکوتین از طریق ریه ها وارد جریان خون می شود و 7 تا 10 ثانیه زمان می برد تا به مغز برسد . سپس باعث واکنش شیمیایی شده و آدرنالین (هورمون جنگ یا گریز) آزاد می شود . آدرنالین ضربان قلب را افزایش داده ، رگ های خونی را منقبض می کند و فشار خون را بالا می برد .


علاوه بر این ، مونوکسید کربن حاصل از دود سیگار میزان اکسیژن خون را کاهش می دهد . هر دو عامل ، بر کاهش جریان خون و اکسیژن به مغز ، موثر هستند .


وقتی سیگار کشیدن و ورود نیکوتین را متوقف کنید ، آدرنالین آزاد نمی شود و جریان خون محدود نمی گردد . اگر مونوکسید کربن استنشاق نگردد ، اکسیژن بیشتری در خون وجود خواهد داشت . برخی از افراد معتقدند این وضعیت برای افرادی که به تازگی سیگار را ترک کرده اند باعث سرگیجه می شود . با این حال ، مبنای علمی در مورد این ادعا وجود ندارد .


نیکوتین و قند خون

علاوه بر اثرات محرکی ، نیکوتین باعث کند شدن آزادسازی انسولین از لوزالمعده می شود . انسولین ، هورمونی است که قند اضافی خون را از بین می برد و به تعادل قند خون کمک می کند . عدم تعادل قند خون ، افراد سیگاری را با فزونی قند خون مواجه می کند .


گرسنگی یکی از علائم ترک نیکوتین و قند خون پایین است . قند خون پایین در حد متوسط می تواند باعث سرگیجه شود . تحقیقات ارتباط مستقیمی بین نیکوتین و قند خون پایین هنگام ترک دخانیات را نشان نداده است .نکاتی برای مقابله

  • وعده های غذایی منظم بخورید تا خطر قند خون پایین کاهش پیدا کند .

  • اگر احساس لرزش ، گیجی و ضعف داشتید ؛ سریعاً یک تکه میوه یا یک لیوان کوچک آب میوه بنوشید تا سریعاً قند خونتان بالا برود .

  • از خوردن شکر فرآوری شده که باعث افزایش میل به سیگار و اضافه وزن می شود اجتناب کنید .اضطراب

ترک سیگار برای اکثر افراد سابقاً سیگاری استرس زا است . این یک تغییر بزرگ در عادت های شماست . ممکن است با کنار آمدن با احساسات خوب و بدنتان بدون کمک سیگار ، دچار مشکل شوید . این مساله می تواند سطح ناخوشایندی از اضطراب را ایجاد کند که به نوبه خود می تواند باعث واکنش های فیزیکی مانند سرگیجه شود .


اگر هنگام ترک سیگار ، اضطراب ناشی از ترک سیگار را تجربه کردید ، سعی کنید نفس عمیق بکشید یا با مراقبه ، ذهن و بدنتان را آرام کنید . این اضطراب ها با عادت کردن شما به ترک سیگار از بین خواهند رفت .کم آبی بدن

اغلب مردم به اندازه کافی آب نمی نوشند و از کم آبی بدن رنج می برند . کم آبی می تواند باعث سرگیجه جدی شود ، بنابراین مطمئن شوید در طول روز مایعات کافی می نوشید . نوشیدن یک لیوان بزرگ آب کمک می کند تا احساس بهتری داشته باشید .با احتیاط رفتار کنید .

هنگامی که احساس سرگیجه دارید ، برای تغییر وضعیت از حالت دراز کشیده یا نشسته به حالت های دیگر با احتیاط رفتار کنید . به جای بالا پریدن ، به آرامی بنشینید یا بلند شوید . اجازه بدهید بدنتان فشار خونتان را که به طور طبیعی با تغییر وضعیت ، تغییر می کند ، تنظیم کند .فارس هلث ” اگر چه ترک نیکوتین سخت است اما این سختی ها موقتی است . بیاد داشته باشید که ترک سیگار می تواند عوارض جسمی زیادی به همراه داشته باشد . صبور باشید و به یاد داشته باشید که بعد از پاک شدن سموم ، روزهای بهتری را پیش رو خواهید داشت و بدن شما به همان حالتی که دوست دارید باز می گردد .”

درباره نویسنده: فارس هلث

سلام . وبسایت فارس هلث با هدف ترویج سلامتی برای فارسی زبانان در اسفند ماه 1398 تاسیس شده است . مطالب این وبسایت ترجمه از منابع معتبر جهانی است و صرفا جنبه اطلاع رسانی دارند و جایگزین مراجعه به پزشک نمی باشند .

مطالب زیر را حتما بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

14  +    =  20