نشانه های اعتیاد به اینترنت و پیامدهای آن برای کودکان

نشانه های اعتیاد به اینترنت و پیامدهای آن برای کودکان

نشانه های اعتیاد به اینترنت

نشانه های اعتیاد به اینترنت و پیامدهای آن برای کودکان

اعتیاد به اینترنت یک رفتار اعتیادآور است . در این حالت فرد برای مقابله با استرس های زندگی به اینترنت و دیگر دستگاه های آنلاین وابسته می شود .اعتیاد به اینترنت در بعضی از کشورها مانند کره جنوبی به رسمیت شناخته شده است . اعتیاد به اینترنت در این کشور مردم زیادی را تحت تاثیر قرار داده است به طوری که یک مشکل بهداشتی ملی اعلام شده است .


بیشتر تحقیقات انجام شده درباره نشانه های اعتیاد به اینترنت در آسیا انجام شده است . هم چنین کشورهای توسعه یافته در اروپا و آمریکای شمالی در معرض خطر اعتیاد به اینترنت هستند .


5 نکته ای که باید درباره اعتیاد به اینترنت بدانید .

یک . هنوز اعتیاد به اینترنت به عنوان اختلال روانی به رسمیت شناخته نمی شود . محققان معیارهای تشخیص اعتیاد به اینترنت را تدوین کرده اند اما این معیارها هنوز در کتاب راهنمای تشخیصی و آماری اختلالات روانی درج نشده اند .

با این حال ، مطالعات بیشتر بر روی اختلال بازی های اینترنتی انجام می شود و اعتیاد به اینترنت به عنوان حوزه تخصصی در حال رشد است .

دو . حداقل سه نوع اعتیاد اینترنتی شناسایی شده است : اعتیاد به بازی های ویدئویی ، اعتیاد به رابطه جنسی اینترنتی یا پورنوگرافی و اعتیاد به قمار آنلاین .


سه . به طور فزاینده اعتیاد به دستگاه های موبایل مانند تلفن های همراه و تلفن های هوشمند و اعتیاد به شبکه های اجتماعی مانند فیسبوک مورد بررسی قرار می گیرند .

این اعتیادها ممکن است ، اعتیاد مشترک را ایجاد کند . برای مثال قمارهای آنلاین شامل بازی های آنلاین هستند و بازی های آنلاین ممکن است حاوی پورنوگرافی باشند .


چهار . ارسال مطالب صریح جنسی ، بسیاری از مردم را گرفتار کرده است . برخی از نوجوان ها با اتهام رابطه جنسی در سن غیرقانونی دستگیر شده اند .

پنج . امکان درمان اعتیاد به اینترنت وجود دارد اما فقط تعداد محدودی حوزه تخصصی برای درمان این اعتیاد وجود دارد . با این حال ، یک روانشناس که علم درمان اعتیاد را دارد می تواند به فرد معتاد کمک کند .

نشانه های اعتیاد به اینترنت


از آنجایی که اعتیاد به اینترنت به طور رسمی به عنوان اعتیاد شناخته نمی شود ، تشخیص آن مشکل است . با این حال چندین کارشناس برجسته برای شناسایی علائم اعتیاد به اینترنت مشارکت کرده اند . انواع اعتیادها به اینترنت شامل چهار ویژگی زیر است :

یک . استفاده بیش از حد از اینترنت


علیرغم اینکه استفاده بیش از حد از اینترنت یکی از علائم اساسی اعتیاد به اینترنت شناخته می شود ، هنوز کسی نمی تواند مشخص کند که چه میزان استفاده از اینترنت ، استفاده ی بیش از حد می باشد .در حالی که برخی دستورالعمل ها ، استفاده از کامپیوتر به مقدار بیش از 2 ساعت در روز را توصیه نمی کنند ، این برای افرادی که از کامپیوتر برای کار یا مطالعه استفاده می کنند ، غیر واقعی است . برخی نویسندگان می گویند برای استفاده های غیرضروری احتیاط کنید ، اما فردی که معتاد به اینترنت می باشد ، احساس می کند هر استفاده ای از اینترنت ضروری است .

در ادامه چند سوال مطرح می شود که با کمک آن می توان میزان استفاده ی بیش از حد از اینترنت را تشخیص داد .

چقدر پیش آمده است که :

  • بیشتر از زمانی که نیت داشته اید آنلاین بمانید ؟
  • خانواده تان در مورد آنلاین بودن بیش از حد از شما شکایت کنند ؟
  • هنگامی که آنلاین هستید با خود بگویید ” فقط چند دقیقه دیگر ” ؟
  • برای کم کردن ساعات آنلاین ماندن تلاش کردید و شکست خوردید ؟
  • میزان آنلاین بودنتان را مخفی کنید ؟اگر هر کدام از وضعیت های بالا به طور روزانه برای شما پیش می آید ، ممکن است به اینترنت معتاد باشید .

دو . عدم استفاده


اگر چه علائم عدم استفاده در ابتدا فقط برای اعتیادهای فیزیکی مانند الکل و مواد مخدر شناخته می شد ، اما اکنون علائم عدم استفاده برای اعتیادهای رفتاری مانند اعتیاد به اینترنت هم شناخته می شود .

در زمانی که اینترنت در دسترس نمی باشد علائمی مانند عصبانیت ، تنش و افسردگی بروز پیدا می کند . وقتی که شما از کامپیوتر استفاده نمی کنید ممکن است این علائم را بی حوصلگی ، بی خوابی ، بدخلقی ، عصبانیت یا زودرنجی تلقی کنید .

سه . دامنه تحمل


دامنه تحمل یکی دیگر از علائم اعتیاد به مواد مخدر و الکل است و به نظر می رسد برای اعتیاد به اینترنت هم کاربرد دارد . این می تواند به عنوان تمایل شناخته شود ولی از دیدگاه کاربر نیاز به استفاده از کامپیوتر می تواند اشکال مختلفی داشته باشد .

شما ممکن است بخواهید بیشتر با کامپیوتر کار کنید بنابراین به تدریج وقت بیشتری را صرف استفاده از کامپیوتر می کنید . یا ممکن است تکنولوژی بیشتر ، بزرگتر یا بهتر و یا سخت افزار و نرم افزار جدیدتری بخواهید ؛ در هر صورت جستجوی بیشتر برای این موارد با برنامه ریزی شما برای کارهای دیگر تداخل پیدا می کند .

چهار . تاثیرات منفی

اگر اعتیاد به اینترنت صدمه ای وارد نکند ، مشکلی پیش نمی آید اما وقتی استفاده بیش از حد از کامپیوتر اعتیاد آور می شود ، مشکلاتی شروع می شود .

یکی از تاثیرات منفی اعتیاد به اینترنت این است که شما دیگر هیچ رابطه شخصی واقعی ندارید یا اگر هم داشته باشید ممکن است به خاطر استفاده از اینترنت آن را از دست بدهید .

امور آنلاین می توانند به سرعت و به آسانی گسترش پیدا کنند ، بعضی اوقات فرد حتی به خیانت آنلاین معتقد نیست اما به شریک زندگی خود خیانت می کند .

ممکن است نمرات درسی یا امور دیگر شما به خاطر استفاده بیش از حد از اینترنت آسیب ببیند . ممکن است شما برای هر چیزی غیر از استفاده از کامپیوتر انرژی کمی داشته باشید معتادان اغلب به خاطر بیدار ماندن در شب خسته هستند و دچار کمبود خواب می شوند .

اگر معتاد به قمار آنلاین ، خرید آنلاین یا رابطه جنسی اینترنتی باشند ، از لحاظ مالی هم دچار خسارت می شوند .

اعتیاد به اینترنت در بچه ها

اعتیاد به اینترنت در کودکان و نوجوانان بسیار نگران کننده است . کودکان دانش کافی برای استفاده صحیح از کامپیوتر را ندارند و در مورد مضرات احتمالی اینترنت چیزی نمی دانند . اکثریت بچه ها دسترسی به کامپیوتر دارند و حمل تلفن همراه برای آن ها مرسوم است .

اگر چه استفاده از تلفن همراه توسط بچه ها می تواند در مواقع اضطراری مفید باشد ، این دسترسی مداوم به اینترنت ، بچه ها را در معرض خطرات زیر قرار می دهد :

  • کودکان به طور فزاینده در معرض اتصال به اینترنت به مدت طولانی قرار می گیرند و ارتباطشان با دنیای اطرافشان قطع می شود .
  • هنگامی که آنلاین هستند خطر ابتلا به درگیری مجازی هم به عنوان قربانی و هم به عنوان یک مجرم افزایش می یابد .
  • هم چنین این خطر وجود دارد که آن ها از تلفن همراهشان برای رابطه جنسی مجازی استفاده کنند و به اپلیکیشن هایی که خطر اعتیاد به رابطه جنسی و آسیب های جنسی آنلاین را افزایش می دهد مانند Tinder دسترسی پیدا کنند .


همچنین بخوانید : اعتیاد به رابطه جنسی چیست ؟علاوه بر این بچه ها تحت فشار همسالانشان از طریق تلفن همراهشان هستند و ممکن است ساعات زیادی را به بازی های آنلاین بپردازند و به بازی های آنلاین اعتیاد پیدا کنند . این می تواند باعث اختلال در توسعه روابط اجتماعی سالم شود و منجر به انزوا و قربانی شدن آن ها شود .

به کودکان و نوجوانان توصیه می شود تا روزانه بیش از دو ساعت از وسایل دیجیتال استفاده نکنند .

اگر به اینترنت معتاد شدید چکار کنید ؟

پزشک شما می تواند داروها یا درمان هایی را برای مشکل اصلی شما مانند افسردگی یا اختلال اضطراب اجتماعی تجویز کند یا شما را به کلینیک های اعتیاد به اینترنت ، روانشناسان یا دیگر درمانگران معرفی کند .

اعتیاد به اینترنت می تواند با دیگر اعتیادهای رفتاری مانند اعتیاد به کار ، اعتیاد به تلویزیون و اعتیاد به تلفن همراه ادغام شود .

فارس هلث : اعتیاد به اینترنت می تواند اثرات مخربی بر روی افراد ، خانواده ها و بویژه رشد کودکان و نوجوانان داشته باشد . کمک گرفتن ممکن است چالش برانگیز باشد اما تفاوت زیادی در کیفیت زندگی شما ایجاد می کند .

درباره نویسنده: فارس هلث

سلام . وبسایت فارس هلث با هدف ترویج سلامتی برای فارسی زبانان در اسفند ماه 1398 تاسیس شده است . مطالب این وبسایت ترجمه از منابع معتبر جهانی است و صرفا جنبه اطلاع رسانی دارند و جایگزین مراجعه به پزشک نمی باشند .

مطالب زیر را حتما بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  +  65  =  70