سیکلوپلژیک چیست ؟

سیکلوپلژیک چیست و عوارض آن چیست ؟

سیکلوپلژیک چیست ؟

سیکلوپلژیک چیست ؟

سیکلوپلژیک (cycloplegic) یک قطره چشمی است که به طور موقت مژه های چشم را فلج می کند و به پزشک اجازه می دهد تا به طور کامل مشکل بینایی بیمار را بررسی کند. هنگامی که مژه ها فلج می شوند ، چشم به هیچ وجه نمی تواند روی اجسام نزدیک یا یا با فاصله کم تمرکز کند. در نتیجه می توان خطای انکسار واقعی را اندازه گرفت. هرچند ممکن است پزشک مقدار واقعی یا کامل این خطا را مورد استفاده قرار ندهد اما این مقدار در تصمیم گیری های مهم درباره چگونگی تجویز برای افراد خاص به پزشک کمک می کند. برخی از کودکان و بزرگسالان با تمرکز بیشتر از حد طبیعی ، مشکلات بینایی خود را پنهان می کنند. برای اندازه گیری دقیق این مشکل، می بایست مژه ها در چشم با استفاده از قطره چشم سیکلوپلژیک از معادله خارج شوند.

قطره چشم سیکلوپلژیک از دو ساعت تا 48 ساعت بسته به میزان استفاده منجر به تاری دید می شود .


انکسار سیکلوپلژیک یک آزمون مهم برای افرادی است که می خواهند عمل لیزیک انجام دهند . جراحان باید به طور دقیق از مشکلات بینایی فرد اطلاع داشته باشند تا بتوانند این مشکلات را کاهش داده یا برطرف نمایند . انکسار سیکلوپلژیک کمک شایانی به پزشک در اجرای یک عمل جراحی مناسب می کند .موارد استفاده از قطره چشمی سیکلوپلژیک


استفاده در آزمایش های انکسار سیکلوپلژیک و بعد از عمل(جراحی)


قطره چشم سیکلوپلژیک به گشاد شدن مردمک چشم کمک می کند . بدین ترتیب پزشک بهتر می تواند داخل چشم را معاینه کند ؛ این کار به منظور بررسی سلامت کلی چشم انجام می شود . بسیاری از قطرات گشاد کننده در درجه اول برای بزرگ کردن مردمک استفاده می شود اما دارای عوارض جانبی سیکلوپلژی است و بیمار بعد از معاینه بطور موقت دچار تاری دید می شود .


علاوه بر این، قطره های چشمی cycloplegic به تسکین درد چشم در برخی بیماری ها و شرایط خاص هم کمک می کند . هنگامی که التهاب در چشم وجود دارد، ممکن است اسپاسم مژگان موجب ایجاد درد شود . تجویز قطره چشم سیکلوپلژیک به طور موقت مژگان را فلج می کند و درد چشم را تا حدی تسکین می دهد و بیمار را آرام می کند .


گاهی اوقات قطره چشم سیکلوپلژیک بعد از عمل نیز برای قرار دادن عنبیه چشم در حالت استراحت نیز استفاده می شود . همچنین ، ممکن است برای یک جراح چشم مهم باشد که قسمت جلوی چشم ( اتاقک قدامی ) در طی روند بهبودی به خوبی شکل بگیرد . قطره های سیکلوپلژیک برای مدیریت التهاب بعد از عمل نیز مفید هستند .


عوارض قطره چشمی سیکلوپلژیک

با استفاده از قطرات چشم سیکلوپلژیک ، ممکن است برخی از عوارض جانبی احتمالی بروز کند . در صورت استفاده پزشک از این قطره در معاینه چشم ، بینایی شما ممکن است برای چند ساعت تار شود . از آنجا که قطره چشم سیکلوپلژیک به طور موقت مژگان شما را فلج می کند ، شما توانایی تمرکز روی اشیاء نزدیک یا خواندن را از دست خواهید داد و از آنجا که قطره چشم سیکلوپلژیک باعث شفافیت مردمک چشم شما می شود ، به نور حساس خواهید بود .


برخی از بیماران پس از استفاده از قطره چشم سیکلوپلژیک دچار پارگی مویرگی و قرمزی چشم می شوند . در صورت داشتن زاویه باریک آناتومیکی یا گلوکوم زاویه باریک ، ممکن است این افراد دچار افزایش خطرناک فشار چشم (فشار داخل چشم) شوند .


قطره های چشم در کوتاه مدت باعث بهبودی بسیار سریع بیماری می شوند . اما در بلند مدت قطره هایی مانند آتروپین ممکن است عوارض بیشتری ایجاد کند. از آنجا که قطره چشم آتروپین یک داروی پاراسمپاتولیتیک است ، برخی از افراد ممکن است خشکی دهان ، تب ، واکنش آلرژیک ، تحریک پذیری ، افزایش ضربان قلب ، توهم و سرخ شدن گونه را تجربه کنند . این عوارض جانبی بسیار نادر است. در هنگام استفاده از قطره چشم سیکلوپلژیک در کودکان بسیار کوچک ، اقدامات احتیاطی ویژه می بایست انجام شود .

درباره نویسنده: فارس هلث

سلام . وبسایت فارس هلث با هدف ترویج سلامتی برای فارسی زبانان در اسفند ماه 1398 تاسیس شده است . مطالب این وبسایت ترجمه از منابع معتبر جهانی است و صرفا جنبه اطلاع رسانی دارند و جایگزین مراجعه به پزشک نمی باشند .

مطالب زیر را حتما بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  +  21  =  26