درمان باز ماندن چشم در خواب

درمان باز ماندن چشم در خواب | لاگوفتالموس شبانه

درمان باز ماندن چشم در خواب

درمان باز ماندن چشم در خواب

آیا کسی به شما گفته است که در هنگام خواب چشم هایتان باز می ماند ؟ این احتمال وجود دارد که بدون اینکه بدانید چشم هایتان در هنگام خواب باز بماند . در این مقاله به درمان باز ماندن چشم در خواب با روش های مختلف می پردازیم .

اگر شما با چشم های باز می خوابید یا حداقل پلک های شما نیمه باز باشد ، به این وضعیت لاگفتالموس شبانه می گویند . این وضعیت در کودکان خردسال شایع تر است . با این حال آنها از این شرایط عبور می کنند . این وضعیت در افراد مسن هم به خاطر تغییر در بافت های پلک رایج است .

لاگوفتالموس شبانه می تواند در طول روز هم اتفاق بیفتد . بیمارانی که به این بیماری مبتلا هستند به طور کامل چشمک نمی زنند ، بنابراین همیشه بخشی از چشم های آن ها ، روانکاری لازم ( که با اشک انجام می شود را) دریافت نمی کنند .

وقتی پلک های شما به طور کامل بسته نشود ، چشم هایتان در معرض فضای باز قرار می گیرد . به دلیل اینکه پلک های شما به روانکاری سطح چشم کمک می کند ، چشم های شما شروع به خشک شدن می کند و هنگام صبح بعد از بیدار شدن چشمتان خشک و خسته است و احساس خارش در ناحیه چشم دارید .

نقش پلک های شما چیست ؟


پلک های شما سدی را ایجاد می کنند تا اجازه بدهند اشک ها سطح چشم ها را روانکاری کنند . علاوه بر مواد مغذی ، اشک ها حامل آنتی بیوتیک های طبیعی هستند که به از بین بردن باکتری ها و ویروس ها کمک می کنند .

اگر این سد از بین برود ، چشم های شما در معرض محیط بیرون قرار می گیرد و پرده اشک ، به سرعت ، شروع به تبخیر می کند .

هنگامی که این اتفاق هر شب بیفتد ، چشم های شما متورم می شود . اگر این بیماری درمان نشود ، لکه های خشک ، زخم و یا اثر زخم بر روی قرنیه و ملتحمه ایجاد می شود .

دلایل باز ماندن چشم در خواب


اگرچه عجیب به نظر می رسد اما لاگوفتالموس شبانه نوعی فلج صورت محسوب می شود که شامل عضله orbicularis در پلک است و می تواند موقتی یا دائمی باشد . لاگوفتالموس شبانه می تواند ناشی از فلج بل ، عفونت ، سکته مغزی ، جراحی و ضربه باشد .

لاگوفتالموس ممکن است بعد از جراحی پلک فوقانی (بلفاروپلاستی فوقانی) ایجاد شود . بلفاروپلاستی روشی است برای از بین بردن پوست اضافی بر روی پلک فوقانی ، که اغلب در هنگام پیری اتفاق می افتد . این روش می تواند کمک کند تا بهتر ببینید و هم چنین جوان تر به نظر برسید . با این حال ، اگر پوست پلک فوقانی ، زیاد از حد برداشته شود ، ممکن است لاگوفتالموس ایجاد شود .

باز ماندن چشم در خواب چه احساسی دارد ؟

مگر اینکه از خوابتان در شب فیلم بگیرید تا بفهمید شب ها با چشم باز می خوابید یا نه ؟! قبل از اینکه علائم لاگوفتالموس را تجربه نکنید نمی فهمید که به آن مبتلا شده اید یا نه ؟!

اگر به لاکوفتالموس شبانه مبتلا شده باشید ممکن است در هنگام بیدار شدن با علائم خشکی چشم مانند ، احساس وجود جسم خارجی در جشم ، قرمزی چشم ، درد و تاری دید مواجه شوید . بعضی از افراد حساسیت به نور را هم تجربه می کنند .

همچنین بخوانید : دلایل قرمزی چشم چیست ؟ | درمان قرمزی چشم

لاگوفتالموس اغلب با سندرم مزمن خشکی چشم اشتباه گرفته می شود زیرا علائم آن ها مشابه هستند . چشم پزشک با انجام معاینه کامل می تواند تشخیص بدهد آیا به سندرم خشکی چشم مبتلا هستید یا خیر ؟

همچنین بخوانید : خشکی چشم چیست ؟

می توان اشک چشم را اندازه گیری کرد تا تشخیص داد آیا رطوبت کافی ایجاد می کند . آزمایش شیرمر برای اندازه گیری اشک انجام می شود . در این آزمایش لبه های کوچک کاغذ مخصوص در زیر پلک پایین قرار داده می شود . بعد از چند دقیقه دکتر میزان خیس شدن کاغذ ( با اشک شما ) را اندازه گیری می کند .

از آزمایش های دیگر می توان برای تعیین کیفیت اشک های شما استفاده کرد . رنگ های مخصوص در قطره های چشمی را می توان به چشم تزریق کرد تا وضعیت سطح چشم مشخص شود . رنگ آمیزی سطح قرنیه ، مدت زمانی را که طول می کشد تا اشک تبخیر شود ، مشخص می کند .

درمان باز ماندن چشم در خواب

درمان معمولا شامل قطره های چشم مصنوعی است که چندین بار در طول روز استفاده می شود . علاوه بر این از ژل یا پماد مخصوص چشم در زمان خواب استفاده می شود . در موارد شدید هنگام خواب از پمادها بر روی قرنیه استفاده می شود . به دلیل اینکه پمادها می توانند باعث تاری دید شوند ، بیشتر مردم فقط هنگام خواب می توانند آنها را تحمل کنند .

برای جلوگیری از باز شدن شدن چشم در خواب ، نوار مخصوصی به نام hypoallergenic به آرامی بر روی پلک ها اعمال می شود تا پلک ها را بسته نگه دارد . ماسکی که روی چشم ها را می پوشاند می تواند مفید باشد . هم چنین دکتر ممکن است از شما بخواهد هنگام خواب ، پنکه سقفی را خاموش و یا روشن کنید .

در موارد شدیدتر یک وزنه طلایی در قسمت بیرونی پلک اعمال می شود یا از طریق جراحی در قسمت داخلی پلک قرار می گیرد . وزنه طلایی با بدن هماهنگ است و از جاذبه زمین برای کمک به چشمک زدن کامل استفاده می کند .

یکی دیگر از گزینه های درمانی جدید لنزهای تماسی اسکلرال یا لنزهای قرنیه با قابلیت نفوذ گاز هستند . این لنزها قرنیه را می پوشانند و محیط طبیعی و محافظت شده بیشتری را روی سطح چشم ایجاد می کنند .

فارس هلث : از بیماری لاگوفتالموس شبانه نترسید . بعضی اوقات تشخیص این بیماری سخت است چون ممکن است چشم شما به دلایل دیگری مانند سندرم خشکی چشم ، خشک شده باشد . با این حال ، اثرات خوابیدن با چشم باز می تواند شدید باشد . درمان این بیماری می تواند کیفیت زندگی شما را افزایش دهد .

درباره نویسنده: فارس هلث

سلام . وبسایت فارس هلث با هدف ترویج سلامتی برای فارسی زبانان در اسفند ماه 1398 تاسیس شده است . مطالب این وبسایت ترجمه از منابع معتبر جهانی است و صرفا جنبه اطلاع رسانی دارند و جایگزین مراجعه به پزشک نمی باشند .

مطالب زیر را حتما بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  +  40  =  44