دلایل قرمزی چشم

دلایل قرمزی چشم چیست ؟ درمان قرمزی چشم بدون نیاز به دارو و پزشک

دلایل قرمزی چشم

تعریف و دلایل قرمزی چشم : قرمزی چشم اصطلاحی است که چشم های قرمز و ملتهب را توصیف می کند . قرمزی چشم معمولا بدون درد است و هنگامی ایجاد می شود که رگ های خونی کنار سطح چشم بزرگتر می شوند . برخی عوامل می تواند باعث تحریک و التهاب چشم شوند که در اینجا به آن ها می پردازیم .


بسیاری از مردم هر چند وقت یکبار از قرمزی چشم رنج می برند ، اما قرمزی چشم طبیعی نیست .


اگر تا به حال قرمزی چشم را تجربه کرده باشید شاید برایتان جالب باشد که بدانید چه عواملی باعث می شود چشم تا این حد تحریک شود . در ادامه به دلایل رایج قرمزی چشم اشاره می کنیم . اگر چه بهتر است به چشم پزشک مراجعه کنید اما ممکن است بخواهید برای تسکین بیماری از درمان های خانگی قرمزی چشم هم استفاده کنید .


دلایل قرمزی چشم چیست ؟

1. سندرم خشکی چشم

یکی از دلایل قرمزی چشم ، سندرم خشکی چشم است . این اتفاق زمانی می افتد که اشک کافی برای روان کردن قسمت جلویی چشم وجود نداشته باشد . وقتی چشم شما خشک می شود ، چشمتان تحریک و قرمز می شود .

اگر مدت زمان زیادی به صفحه کامپیوتر خیره شوید ، به میزان کافی نخوابید یا برای مدت زیادی از لنزهای تماسی استفاده کنید ممکن است دچار خشکی چشم شوید . هم چنین مصرف داروهای مزمن می تواند باعث ایجاد خشکی چشم شود . تغییرات هورمونی داخل بدن باعث می شود چشم ها تحریک و خشک شوند . اگر غدد تولید کننده اشک بسته شوند ، خشکی چشم شدت می یابد .


درمان قرمزی چشم حاصل از خشکی چشم

اگر قرمزی چشم به خاطر سندرم خشکی چشم است ریختن قطره های روان کننده داخل چشم می تواند مفید باشد . این قطره ها را می توان بدون نسخه از داروخانه تهیه کرد و در طول روز از آن استفاده نمود .

همچنین بخوانید : درمان خشکی چشم

2. چشم صورتی

در برخی موارد قرمزی چشم به خاطر چشم صورتی ( که با نام ملتحمه هم شناخته می شود ) ایجاد می شود . این یک التهاب یا عفونت در لایه محافظ و شفافی است که قسمت جلویی چشم را می پوشاند .

چشم صورتی می تواند بر اثر آلرژی ، باکتری ، ویروس یا مواد سمی ایجاد شود . این عارضه بسیار رایج است اما معمولا جدی نیست .

درمان چشم صورتی

اگر شک دارید که بیماری چشم صورتی دارید به پزشک مراجعه کنید . اگر علت بیماری باکتریایی باشد دکتر می تواند تشخیص بدهد و قطره های چشمی آنتی بیوتیک را تجویز کند . توجه کنید که چشم صورتی باکتریایی بهتر است با آنتی بیوتیک ها درمان شود .

3. پلک‌آماس یا بلفاریت

بلفاریت باعث التهاب پلک و مژه ها می شود و ممکن است به خاطر بهداشت ضعیف پلک ایجاد شود . غدد روغنی پلک ، واکنش های آلرژیایی ، عفونت های باکتریایی یا وجود شپش بر روی مژه ها دلایل رایج بلفاریت هستند .

اگر مبتلا به بلفاریت هستید ، ممکن است متوجه احساس سوزش در چشم ها ، اشک ریختن بیش از حد ، خارش ، قرمز و متورم شدن پلک ها ، خشکی چشم و کَبِره بستن پلک ها شوید . این وضعیت واگیردار نیست و به طور همیشگی به بینایی شما آسیب نمی زند .

روش درمان پلک آماس یا بلفاریت


بهداشت صحیح پلک ها مهم است . این کار را می توانید با تمیزکردن منظم پلک ها و مژه ها انجام دهید . اگر متوجه شدید این روش عمل نمی کند . به پزشک مراجعه کنید تا برای شما آنتی بیوتیک ها و یا داروهای دیگر را تجویز کند .

4. یووئیت


یوئیت (Uveitis) ، التهاب یووئی چشم ، می تواند باعث قرمزی ،درد ، تاری دید و حساسیت به نور شود . نشانه های این وضعیت می تواند ناگهانی ایجاد شود و خیلی سریع ، وخیم تر شود .

روش درمان

یووئیت به خاطر عوارض دیگر باید سریع درمان شود . اگر یووئیت درمان نشود می تواند باعث زخم شبکیه و کوروئید شود .

پزشک احتمالا نوعی استروئید را برای شما تجویز می کند تا التهاب را کاهش دهد . اگر پزشک بتواند دلیل یووئیت را تعیین کند ، درمان علت بیماری ،در دستور کار قرار می گیرد .

5. استفاده مداوم از قطره های چشمی

آیا به محض بیدار شدن برای رفع قرمزی چشم از قطره چشم استفاده می کنید ؟ بنابراین باید بدانید استفاده مداوم از قطره چشم برای رفع قرمزی چشم ، باعث می شود چشم قرمزتر شود . استفاده شدید از قطره های چشمی می تواند باعث گسترش مجدد رگ های خونی داخل چشم ها شود ؛ به این ترتیب چشم ها خونین تر به نظر برسند .

قبل از چکاندن هر نوع قطره چشمی ، بهتر است با پزشک مشورت کنید تا دلیل قرمزی چشم مشخص شود .

6. استفاده از لنزهای تماسی

استفاده از لنزهای تماسی گاهی اوقات می تواند باعث قرمزی چشم شود . بعضی افراد ، تنها با استفاده از لنزهای تماسی در چشم ، دچار قرمزی چشم می شود .

روش درمان

اگر هنگام استفاده از لنزهای تماسی احساس راحتی نمی کنید . ممکن است بخواهید از قطره های چشمی که برای لنزهای تماسی مناسب هستند استفاده کنید . این قطره ها برای لنزهای تماسی ساخته شده اند و می توانند خشکی چشم و ناراحتی های دیگر که مربوط به لنزهای تماسی است را رفع کنند .

7. صدمه

قرمزی چشم بعضی اوقات به خاطر صدمه دیدن چشم است . صدمات چشم می تواند شامل چسبیدن تکه ریمل یا پاک کردن ناگهانی چشم با ناخن تیز باشد .


هنگامی که چشم صدمه می بیند ، رگ های خونی داخل چشم بزرگ و گشاد می شوند تا خون و سلول ها برای درمان آسیب وارد شوند . در این زمان رنگ چشم قرمز می ماند که این علامت وجود مشکل در چشم است .

به پزشک مراجعه کنید تا مطمئن شوید به چشم آسیب جدی وارد نکرده اید .

8. زخم شدن قرنیه یا عفونت

اگر قرنیه چشم عفونت کند ، سلول های خونی مجاور ، بزرگ و متورم شده و برای مقابله با عفونت حمله می کنند . این سلول های می توانند باعث قرمزی چشم شوند .

این اتفاق به خاطر این است که قرنیه آواسکولار است ؛ یعنی به طور معمول قرنیه هیچ رگ خونی در خود ندارد . قرنیه اکسیژن و مواد مغذی را از اشک و جو خارج دریافت می کند . در هنگام عفونت قرنیه ، سلول های مجاور بزرگ می شوند تا سلول های التهابی را به سرعت منتقل کنند .

برای پیشگیری از نابینایی ، زخم قرنیه باید به سرعت درمان شود . درمان معمولا شامل آنتی بیوتیک ها ، هم چنین ، داروهای ضد ویروس و یا ضد قارچ و استروئیدها است .

9. خونریزی زیر ملتحمه

خونریزی زیر ملتحمه باعث می شود بخش سفید چشم کاملا قرمز شود . این اتفاق زمانی می افتد که یکی از رگ های خونی زیر ملتحمه (بافت شفافی که سفیدی چشم را می پوشاند ) پاره می شود .

خون جایی برای رفتن ندارد ، بنابراین مانند سس کچاپ در زیر کیسه پلاستیکی پخش می شود . اگر رگ خونریزی زیادی داشته باشد ، خون می تواند یک نوع خونریزی زیر ملتحمه ایجاد کند که در آن خون بسیار زیادی جمع شده و چشم متورم می شود .

یک خونریزی زیر ملتحمه می تواند بسیار ترسناک به نظر برسد ، اما معمولا آسیب دائمی به چشم وارد نمی کند . مالیدن محکم چشم ، بلند کردن اجسام بلند ، عطسه و سرفه شدید دلایل اصلی خونریزی زیر ملحتمه هستند .

روش درمان

وجود خون در چشم می تواند ترسناک باشد اما اگر درد و تغییرات بینایی را تجربه نکرده اید ، دلیلی برای خطر نمی باشد .

با این حال ، به دکتر مراجعه کنید . دکتر با انجام آزمایش می تواند تشخیص بدهد که آیا آسیب دیگری وجود دارد یا خیر . اندازه گیری فشار چشم و نگه کردن داخل چشم می تواند برای رد کردن آسیب های دیگر چشم مفید باشد .

10. گلوکوم زاویه بسته حاد

بعضی اوقات قرمزی چشم می تواند علامت یک وضعیت جدی باشد . یکی از شرایط جدی چشم که ممکن است باعث قرمزی چشم شود ، گلوکوم زاویه بسته حاد است که یک فوریت پزشکی است که باید به سرعت درمان شود .

این وضعیت وقتی ایجاد می شود که فشار مایع داخل چشم به سرعت افزایش می یابد . این نوع گلوکوم معمولا باعث قرمز شدن ناگهانی چشم ، درد شدید چشم و تاری دید ( معمولا در یک چشم ) می شود .

حتما در اولین فرصت به پزشک مراجعه کنید .

11. اپی اسکلريت

یکی دیگر از شرایطی که می تواند باعث قرمزی چشم شود اپی اسکلريت است . اپی اسکلریت التهاب لایه ای باریک و شفاف از بافت است که بین ملتحمه و اسکلرا قرار دارد . اپی اسکلریت باعث درد و تحریک خفیف چشم همراه با قرمزی چشم می شود . بعضی اوقات چشم ها به لمس شدن حساس می شوند .

روش درمان

اگرچه ممکن است این وضعیت خود به خود بهبود یابد ، اغلب استروئیدهای موضعی مورد نیاز هستند .

12. آلرژی

یکی از دلایل قرمزی چشم آلرژی است . چشم های قرمز همراه با سوزش و خارش اغلب به دلیل آلرژی است . چشم ها قرمز می شوند زیرا رگ های خونی در قسمت جلویی چشم متورم و بزرگ شده اند . مایعات جمع شده و باعث ورم می شوند .

روش درمان

روش های استاندارد درمان آلرژی می تواند به کاهش قرمزی چشم کمک کند . پزشک ممکن است بر اساس وضعیت خاص شما ، توصیه هایی برای شما داشته باشد .

13. حاملگی

حاملگی تغییرات بزرگ در چندین هورمون بدن ایجاد می کند . این تغییرات باعث می شود بدن اشک کمتری تولید کند ، بنابراین ممکن است چشم شما تحریک شده یا گزگز کند . چشم ها ممکن است قرمز شده و به نور حساسیت پیدا کنند .

روش درمان

ممکن است سخت باشد که در دوران حاملگی عینک بزنید . بسیاری از زنان باردار تا هنگام فارغ شدن از عینک استفاده می کنند .

14. سندرم بینایی کامپیوتر

قرمزی و خشکی چشم در نتیجه فقدان رطوبت در چشم ایجاد می شود . اشک های شما با پلک زدن منظم چشم ها را مرطوب می کنند . پلک زدن یکی از سریعترین رفلکس های بدن است . با این حال افراد در هنگام استفاده از کامپیوتر به میزان 50 درصد کمتر از میزان طبیعی پلک می زنند .

روش درمان

سعی کنید با پلک زدن بیشتر قرمزی چشم را کاهش بدهید . هم چنین با استفاده از قطره های اشک مصنوعی ، چشم ها را مرطوب نگه دارید .

همچنین بخوانید : درمان سندروم بینایی کامپیوتر با روش 20 20 20 و عادت های صحیح


15. سیگار کشیدن

سیگار کشیدن چندین ماده شیمیایی مضر مانند فرمالدهید ، آمونیاک و سولفید هیدروژن را آزاد می کند . این مواد شیمیایی تحریک کننده غشاهای حساس چشم هستند و باعث تورم و قرمز شدن چشم می شوند . سیگار کشیدن خطر ابتلا به آب مروارید (سایه افتادن روی عدسی های چشم) را افزایش می دهد .

16. شنا کردن

بسیاری از افراد بعد از شنا کردن در استخر دچار قرمزی چشم می شوند .

قرمزی چشم هنگامی رخ می دهد که رگ های خونی کنار سطح چشم بزرگ و متورم می شوند . کلر استفاده شده در استخرها می تواند باعث تحریک چشم شود . اگر شما مستعد سرخی چشم هنگام شنا کردن هستید ، استفاده از عینک شنا در استخر ، گزینه خوبی است .

17. کمبود خواب

اگر خواب کافی نداشته باشید ، چشم هایتان این مساله را نشان می دهد . کمبود خواب باعث می شود خون و مایعات در اطراف چشم ها جمع شوند و باعث پف کردن و قرمز شدن چشم ها شود . کمبود خواب می تواند به خشکی چشم هم منجر شود .

چشم ها برای عملکرد صحیح به منبع مداوم اشک نیاز دارند ، به همین دلیل پلک زدن بسیار اهمیت دارد . باز نگه داشتن چشم در ساعات خواب ، از گردش سریع مایعات در چشم جلوگیری می کند . چشم شما برای تمیز کردن و بازسازی به مایعات نیاز دارد . بیدار ماندن بیش از حد برای سلامتی چشم مضر است .

18. الکل

نوشیدن الکل می تواند باعث سرخی چشم شود . الکل می تواند باعث اتساع عروق شود ؛ به این ترتیب رگ ها در قسمت سفیدی چشم بزرگ تر شده و بیشتر قابل مشاهده هستند . الکل دهیدراته ( آب بدن را از بین می برد ) است و باعث می شود چشم ها خسته و قرمز به نظر برسند .


فارس هلث : قرمزی چشم می تواند با چند رگ خونی و یا با یک چشم کاملا قرمز ظاهر شود . در این مقاله دلایل زیادی برای قرمزی چشم آورده شده است ، اما در بیشتر موارد قرمزی چشم تنها به خاطر یکی از دلایل بالا است . بهتر است از قرمز شدن چشم ها ، غافل نشوید . بدن و چشم شما سعی می کنند ، مشکلات مهم را به شما بگویند . اگر وضعیت قرمزی چشمتان وخیم شد ، بهتر است برای درمان به چشم پزشک مراجعه کنید .

درباره نویسنده: فارس هلث

سلام . وبسایت فارس هلث با هدف ترویج سلامتی برای فارسی زبانان در اسفند ماه 1398 تاسیس شده است . مطالب این وبسایت ترجمه از منابع معتبر جهانی است و صرفا جنبه اطلاع رسانی دارند و جایگزین مراجعه به پزشک نمی باشند .

مطالب زیر را حتما بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1  +  5  =