از کدام قطره اشک مصنوعی استفاده کنیم ؟

از کدام قطره اشک مصنوعی استفاده کنیم ؟

قطره اشک مصنوعی

از کدام قطره اشک مصنوعی استفاده کنیم ؟

ممکن است چشم پزشک شما توصیه کند از قطره اشک مصنوعی برای رفع خشکی چشم استفاده کنید . اگر به داروخانه سری بزنید ممکن است با دیدن انواع قطره های چشم سردرگم شوید . از کدام قطره باید استفاده کنید ؟ تفاوت بین قطره های مختلف چیست ؟


همچنین بخوانید : علائم خشکی چشم چیست ؟


اشک های شما نقش مهمی در سلامتی چشم ایفا می کنند . اشک سطح چشمتان را تمیز و مرطوب می کند و به محافظت از چشم در مقابل باکتری ها کمک می کند . اگر چه اشک در ظاهر چیزی بیشتر از آب نیست ، اما در واقع واقعا پیچیده است . اشک از آب ، کربوهیدراتها ، لیپیدها ، الکترولیتها ، لیزوزیم ها ( آنزیمی که مانند آنتی بیوتیک های طبیعی باکتری ها و ویروس ها را نابود می کند ) ، لاکتوفرین ( پروتئین هایی که سرعت رشد باکتری ها را کم می کند یا مانع رشد آنها می شود ) ، پروتئین ها و ویتامین های متصل کننده ، تشکیل شده است . مدل پرده اشک که مورد قبول دانشمندان است ، پرده اشک سه لایه ای است که شامل لایه مخاطی ، لایه آب و یک لیپید یا لایه چربی است .


هدف اشک های مصنوعی

اگرچه جایگزین کردن اشک های مصنوعی به جای اشک های طبیعی غیرممکن است ، تولیدکنندگان سعی می کنند از پرده اشک طبیعی یا حداقل یکی از سه لایه پرده اشک تقلید کنند تا اشک های مصنوعی بتوانند مفید واقع شوند . از آنجایی که اشک های مصنوعی با برندهای مختلفی ساخته می شود ، پیدا کردن بهترین اشک مصنوعی برای چشم مشکل است .

بعضی از اشک های مصنوعی (مانند آب) نازک هستند و بعضی دیگر (مانند ژل) ضخیم هستند . اکثر اشک های مصنوعی حاوی هیدروژل ها یا ذراتی هستند که باعث افزایش رطوبت چشم برای مدت طولانی می شوند . بعضی از اشک های مصنوعی به خاطر داشتن هیدروژل بیشتر ، تاثیر بیشتری دارند .


انواع اشک های مصنوعی

مواد نگهدارنده :

برخی از اشک های مصنوعی حاوی مواد نگهدارنده هستند و برخی دیگر نه . در حالی که مواد نگهدارنده برای اکثر افراد مضر نمی باشد ، افرادی که خشکی چشم مزمن دارند و دائماً از قطره ها استفاده می کنند ممکن است واکنش منفی نشان دهند . این واکنش می تواند باعث وخیم تر شدن علائم خشکی چشم شود .

افراد حساس باید از مواد نگهدارنده معروف BAK یا بنزالکونیم کلرید اجتناب کنند .

تغییر اشک :

بعضی از اشک های مصنوعی موادی دارند که ترکیبات شیمیایی اشک های شما را تغییر می دهند . هنگامی که برای مدت طولانی دچار خشکی چشم شدید این مواد اثرات منفی یا تغییرات پاتالوژیک را کاهش می دهد .

بر طبق یک نظریه اگر شما ترکیبات پرده اشک را تغییر دهید ، علائم خشکی چشم کاهش می یابد . قطره های چشم که ترکیبات اشک را تغییر می دهد حاوی مواد Optive، Hypotears، Akwa Tears و Thera Tears هستند .

پوشش چشم :

بعضی از اشک های مصنوعی موادی دارند که باعث بهبود سلول های سطح چشم می شوند . اشک های مصنوعی که حاوی HP-guar هستند به احتمال زیاد باعث افزایش رطوبت سلول هایی می شوند که به خاطر خشکی چشم آسیب بیشتری می بینند .

HP-guar مولکولی است که یک لایه ژلی را ایجاد می کند که از سلول های آسیب دیده محافظت می کند . این لایه ژلی احتمال چسبیدن لایه آبی اشک را به چشم افزایش می دهد .

اشک های مصنوعی که با پوشش چشم عمل می کنند شامل Systane Ultra و BLINK Tears هستند .

پایداری لایه چربی :

هدف بعضی از اشک های مصنوعی پایدار کردن لایه چربی پرده اشک است . در صورت وجود شرایطی مانند بلفاریت یا اختلال عملکرد غدد میبومین ، لایه چربی پرده اشک می تواند مختل شود . اگر لایه چربی پرده اشک مختل شود ، اشک های طبیعی چشم به سرعت تبخیر شده و باعث خشکی چشم می شود .

اینگونه اشک های مصنوعی حاوی مواد چرب مانند روغن کرچک و روغن معدنی هستند . این قطره های اشک مصنوعی عبارتند از : Refresh Endura ، Systane Balance و Smooth XP artificial tears


فارس هلث : بهتر است برای درمان خشکی چشم به چشم پزشک مراجعه کنید . پزشک می تواند منشاء خشکی چشم را پیدا کرده و بهترین نوع قطره اشک مصنوعی را با توجه به وضعیت چشم شما ، معرفی کند .

درباره نویسنده: فارس هلث

سلام . وبسایت فارس هلث با هدف ترویج سلامتی برای فارسی زبانان در اسفند ماه 1398 تاسیس شده است . مطالب این وبسایت ترجمه از منابع معتبر جهانی است و صرفا جنبه اطلاع رسانی دارند و جایگزین مراجعه به پزشک نمی باشند .

مطالب زیر را حتما بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  +  16  =  20